XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy grozi nam cyberwojna światowa?

Czy grozi nam cyberwojna światowa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grozi nam "Cybernetyczna zimna wojna" - przez najbliższą dekadę 120 krajów będzie prowadziło wojnę podjazdową w internecie. Będą ofiary w cywilach.

Największym zagrożeniem najbliższych lat będzie prowadzona między rządami cyber-wojna - ostrzega coroczny raport firmy McAfee.

Ponad 120 krajów przygotowuje, albo od dawna już posiada, komórki do prowadzenia wojny w internecie. Celem ataków mają być instytucje rządowe, finansowe oraz użytkowe. Uderzenie w centrum nerwowe ma skutecznie sparaliżować funkcjonowanie wrogiego kraju - pisze portal Intera.pl.

Ministrowie obrony krajów należących do NATO zgodzili się, iż należy podjąć szybkie działania, aby zapobiec w przyszłości cyberatakom skierowanym przeciwko kluczowym stronom internetowym.

McAfee powołuje się na przykład Estonii, która prawdopodobnie została zaatakowana przez Rosjan z inicjacji Kremla. "Cyberofensywa" polegała na tysiącach zapytań przeznaczonych dla zupełnie nieprzygotowanych do tego stron. Taka strategia doprowadziła do "zablokowania" się internetu w Estonii.

Chiny stanowczo zaprzeczają oskarżeniom publikowanym w zachodnich mediach, które powołując się na władze niektórych krajów (m.in. Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii), zarzucały Krajowi Środka przeprowadzanie cyberataków.

- Cyberprzestępczość nie jest już wyłącznie problem firm i przeciętnych obywateli. To kwestia bezpieczeństwa narodowego - podsumował obecne zagrożenia Jeff Green, wiceprezes McAfee Avert Labs. Agencje wywiadowcze polują na błędy i słabości drugiej strony. Mistrzami w tym procederze są Chińczycy, który w ostatnich miesiącach zostali oskarżeni o ataki na Indie, Stany Zjednoczone oraz Niemcy.

Jak każda wojna, także i ta niesie za sobą ofiary w ludziach. W tym przypadku mówimy o przeciętnych obywatelach, których bankowe konta, osobiste dane i własne bezpieczeństwo jest narażone na ataki i inwigilację. Eksperci oceniają, że dobrze przeprowadzony cyberatak jest groźniejszy od eksplozji nuklearnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy grozi nam cyberwojna światowa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!