PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy parki przemysłowe i technologiczne mogą sprostać zapotrzebowaniu polskiego biznesu?

Autor: wnp.pl (Zbigniew Konarski)
20-10-2010 18:49
Czy parki przemysłowe i technologiczne mogą sprostać zapotrzebowaniu polskiego biznesu?

Naukowcy i biznesmeni nie potrafią znaleźć wspólnego języka – to problem, który powinny rozwiązywać parki przemysłowe i centra innowacyjności.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zbadała 17 z 24 istniejących w kraju parków technologicznych. Oceniano sposób zdobywania pieniędzy na działalność i inwestycje, stopień spełniania oczekiwań firm działających na ich terenie, kompetencje pracowników. W tym nieoficjalnym rankingu piąte miejsce zajął Technopark Gliwice. Współpracuje on z trzydziestoma jednostkami naukowymi i czterema szkoła wyższymi. Zlokalizowany w samym środku kompleksu Politechniki Śląskiej, w naturalny sposób utrzymuje codzienne kontakty z pracownikami naukowymi uczelni. Obok innych zadań statutowych, Park ma także misję promowania przedsiębiorczości w środowisku akademickim.
- Oczywiście nie chodzi o to, żeby wszyscy naukowcy zakładali własne firmy i do nich transferowali wiedzę – powiedział Jacek Kotra, dyrektor Technoparku w debacie toczonej w trakcie konferencji „Nauka dla przemysłu – droga do innowacyjności”, która odbyła się w Dąbrowie Górniczej. – Chcemy by realizowali uczelniane projekty, by aktywnie uczestniczyli w jej życiu biznesowym.

Spośród 16 powstałych dotąd w parkowym inkubatorze przedsiębiorstw, część założyli właśnie akademicy. W wielodniowych szkoleniach organizowanych w gliwickim Parku uczestniczyło 1500 studentów i naukowców. Program zajęć obejmował wykłady z zakresu transferu technologii, komercjalizacji wiedzy, pisania biznesplanów, aplikowanie środków unijnych a także kontaktów z bankami i funduszami pożyczkowymi. Krótko mówiąc było tam wszystko to, co ma związek z nadawaniem materialnego wymiaru osiągnięciom intelektualnym i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podobna filozofia towarzyszy projektowi „Nauka dla biznesu - biznes dla nauki”, który pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizuje Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw. Co wynika ze zdobytych przy tej okazji doświadczeń? Między innymi to, że jednym z najpoważniejszych problemów utrudniających współpracę naukowców i przedsiębiorców jest brak umiejętności porozumiewania się w sprawach interesujących oba środowiska. Naukowcy nie potrafią rozmawiać „językiem korzyści”, który trafiłby do biznesmenów, a biznesmeni nie są w stanie na przykład przekonać ludzi nauki, że w warunkach globalnej konkurencji decydująca dla ekonomicznego sukcesu bywa szybkość wprowadzania innowacji do przemysłu. Przy czym z eksperckich raportów, które powstały w ciągu ostatnich pięciu lat, wciąż wynika, że bariery innowacyjności właściwie ani się nie zmniejszają, ani nie zmieniają. Współpraca przemysłu z nauką nie satysfakcjonuje, a nakłady biznesu na badania plasują Polskę na odległym miejscu w europejskim rankingu.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP