Czy podzielą TPSA?

Czy podzielą TPSA?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski pokazał regulatorom rynku telekomunikacyjnego marchewkę. I od razu pogroził kijem, gdyby przypadkiem chcieli tej marchewki skosztować.

W środę Parlament Europejski w końcu uległ żądaniom regulatorów i do repertuaru narzędzi regulowania rynku telekomunikacyjnego włączył tzw. podział funkcjonalny, czyli podział operatora na dwie, wciąż powiązane kapitałowo, spółki: pierwszą do sprzedaży usług konsumentom, drugą do współpracy z innymi operatorami (np. do odpłatnego udostępniania łączy) - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

To narzędzie ważne, bo nad podziałem tzw. operatorów dominujących (takich jak TP w Polsce) zastanawiają się regulatorzy wielu państw Unii. Inspiracją jest dla nich British Telecom, który został podzielony w 2005 r., oraz idąca jego śladem szwedzka TeliaSonera, która 1 stycznia tego roku sama dokonała podziału.

W 2004 r. dostęp do szerokopasmowego internetu był w Wielkiej Brytanii na poziomie 24 proc., w 2007 r., już po podziale, wzrósł do 56 proc. Przed podziałem BT uwolnił zaledwie 30 tys. pętli lokalnych (czyli central, do których swój kabel mogą doprowadzić operatorzy alternatywni). W 2007 r. dostępnych dla konkurencji central było już 2,5 mln. Po podziale powstało ponad 20 operatorów korzystających z lokalnych pętli. Są też inne efekty - w części hurtowej przybyło 2 tys. nowych miejsc pracy.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w Polsce kończą się właśnie analizy mające odpowiedzieć, czy podział TP SA jest potrzebny, a więc czy przyspieszy uwalnianie pętli lokalnych, czy zwiększy konkurencję na rynku. Anna Streżyńska, szefowa UKE, informowała wielokrotnie, że operatorzy alternatywni skarżą się na współpracę z dominującym operatorem. Wydzielenie spółki hurtowej, która musiałby utrzymać się z dzierżawienia łącz i udostępniania central, mogłoby być lekarstwem na te problemy.

Streżyńska przekonuje, że pełnią szczęścia dla regulatorów byłaby niezależna od biurokratów z UE, ale za to wymagająca szczegółowych analiz możliwość fizycznego podzielenia operatora dominującego (a więc nawet sprzedaż jego części hurtowej innej spółce).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy podzielą TPSA?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!