Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy polskie firmy przekonały się do PLM?

Autor: wnp.pl (JM)
26-02-2014 08:32

Zdaniem prezesa Zabielskiego, jest to wyraźny sygnał, że krajowe firmy z powodzeniem zaczęły wykorzystywać „najlepsze praktyki” związane z cyfrowym projektowaniem i wytwarzaniem produktów.

- Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania PLM, które wspierają projektowanie i wytwarzanie produktów mechatronicznych, składających się z elementów mechanicznych, elektronicznych i oprogramowania – wskazuje nasz rozmówca. - Klienci, którzy wdrożyli takie rozwiązanie, dostrzegają wartość w umiejętnym łączeniu informacji interdyscyplinarnych opisujących taki produkt.
- O ile do tej pory większość polskich firm koncentrowała się na wytwarzaniu (produkcji), to naszym zdaniem w 2014 roku nastąpi przesunięcie zainteresowania w kierunku cyfrowego projektowania i wytwarzania, również z uwzględnieniem kooperantów – uważa prezes Zabielski. - Jest to efekt postępującej globalizacji wymuszającej większą efektywność i konkurencyjność.

Bardzo pozytywnym sygnałem, zdaniem przedstawiciela Siemens Industry Software, było zainteresowanie się polskich uczelni wyższych kształceniem z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi do optymalizacji procesów wytwarzania. - Mamy nadzieję, że utrzyma się ono w 2014 roku – mówi Mariusz Zabielski. - Kolejnym trendem będzie wymóg połączenia dwóch do tej pory odrębnych „światów” w jeden proces: świata PLM – zarządzania innowacyjnością – i świata ERP – planowania zasobów przedsiębiorstwa . Są to dwa strategiczne i komplementarne wobec siebie systemy informatyczne przedsiębiorstwa produkcyjnego, a ich integracja jest niezaprzeczalną wartością dodaną.

Jak podkreśla nasz rozmówca, oferta aplikacji dla przemysłu będzie ewoluowała w kierunku coraz większej mobilności. - Mam na myśli profesjonalne aplikacje mobilne, pozwalające z jednej strony na bezproblemowy dostęp do danych w dowolnym miejscu i czasie, z drugiej, dbające o bezpieczeństwo tych danych - wyjaśnia. - Coraz większy nacisk będzie też kładziony na sposób przekazywania danych użytkownikowi. Rozwijać się będą takie technologie jak HD-PLM, zapewniająca intuicyjny dostęp do danych w ramach wykonywanego zadania, zarówno na stanowisku w biurze konstrukcyjnym, jak i na produkcji.

Mariusz Zabielski uważa, że dzięki zaawansowanym rozwiązaniom informatycznym zbliżymy się w realizacji do koncepcji Industry 4.0, czyli „Inteligentnej” Fabryki – efektywnie gospodarującej zasobami, ergonomicznej, o dużych zdolnościach adaptacji, integrującej klientów i partnerów w procesach biznesowych i łańcuchach wartości. - Podstawą jej działalności będzie cyfrowy model produktu wytwarzany na cyfrowej, a potem rzeczywistej linii produkcyjnej – wyjaśnia prezes Zabielski.

Elementami takiej fabryki, według niego, będą zaawansowane urządzenia do produkcji typu drukarki 3D, które początkowo stosowane były do szybkiego tworzenia prototypów, a obecnie coraz częściej używa się ich do wytwarzania gotowych elementów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP