XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy polskie miasta są gotowe na smart rewolucję?

Czy polskie miasta są gotowe na smart rewolucję?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 2016 roku wydatki na rozwiązania typu smart na świecie wyniosą prawie 40 mld USD - wynika z analizy "Przyszłość miast. Miasta przyszłości" firmy badawczej Gartner. Czy polskie miasta są gotowe na smart rewolucję? O tym pisze serwis www.portalsamorzadowy.pl.

Dzisiejsze miasta i budynki są naszpikowane technologią. Najczęściej to rozwiązania związane ze zdalnym zarządzaniem ciepłem, oświetleniem czy wentylacją za pomocą aplikacji, a także pomiarami bieżącego zużycia energii i wody.

Według prognoz Gartnera, międzynarodowej firmy badawczej, do końca 2015 r. miasta na świecie będą posiadały ponad 1 miliard przedmiotów i usług, podłączonych do sieci internetowej, z czego aż 45% z nich znajdziemy w mieszkaniach i budynkach publicznych.

Do 2020 r. aglomeracje będą wykorzystywały ich ponad 9 razy więcej, z czego zdecydowaną większość znajdziemy właśnie w budownictwie (81%). Są to m.in. rozwiązania związane ze zdalnym zarządzaniem ciepłem, oświetleniem czy wentylacją za pomocą aplikacji, a także pomiarami bieżącego zużycia energii i wody.

To, czy już wkrótce nowe technologie będą wykorzystywane na szerszą skalę w Polsce zależy m.in. od tego, czy władze miast odważą się zainwestować środki w rozwiązania przyszłości, kosztem bieżących wydatków, m.in. infrastrukturalnych. Dużą rolę mogę odegrać tutaj inwestorzy prywatni i tempo wdrażania przez nich innowacji m.in. w budynkach mieszkalnych i biurowych.

Polskie miasta deklarują chęć inwestowania w inteligentne technologie wspomagające realizację funkcji publicznych, związanych z transportem, gospodarką komunalną, ochroną środowiska czy infrastrukturą.

Blisko 3/4 przedstawicieli samorządów i spółek miejskich zapowiada, że chciałoby na ten cel wykorzystać środki unijne. Do wykorzystania na lata 2014 – 2020 z budżetu polityki spójności jest pula 82,5 mld euro, z czego ponad 10 mld przeznaczono na cyfryzację i inteligentny rozwój.

Największym zainteresowaniem wśród polskich władz lokalnych cieszy się wdrażanie rozwiązań związanych z oświetleniem miejskim (np. Wrocław – energooszczędny system oświetlenia; Lublin - światła miejskie zwiększają swoją moc po zmierzchu wtedy, kiedy nadjeżdża pojazd lub nadchodzi pieszy) i transportem, także publicznym.

Według najnowszego raportu Orange potrzebne są zwłaszcza systemy zarządzania ruchem, w tym inteligentne karty miejskie i system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Innowacyjne rozwiązania w kolejnych latach mogą pojawiać się także w innych dziedzinach. Jak wynika z analizy Gartnera, aglomeracje będą rozwijały nowoczesne technologie zwłaszcza w 3 obszarach: budownictwie, usługach komunalnych i transporcie.

Więcej czytaj: w serwisie www.portalsamorzadowy.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy polskie miasta są gotowe na smart rewolucję?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!