Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy Warszawa może być inteligentnym miastem?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
11-12-2014 10:55
Czy Warszawa może być inteligentnym miastem?

Aglomeracje miejskie stają przed dużymi wyzwaniami związanymi nie tylko z obsługą takiej liczby mieszkańców, ale również z zwiększonymi kosztami energii, wody, transportu miejskiego jak również wzrastającym zanieczyszczeniem i emisją CO2.

Fot. Fotolia

Inteligentne miasta, znane niegdyś z filmów sience fiction dziś stają się rzeczywistością. W Barcelonie, Paryżu, Grenoble czy Lyonie od kilku lat realizowane są projekty, które przeobrażają te miasta w smart city. Takim miastem może być również Warszawa - ocenia Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.

Obecnie obszar miast zajmuje zaledwie 2 proc. powierzchni Ziemi, ale zamieszkuje w nich 50 proc. światowej populacji. Oczekuje się, że do 2050 roku w miastach będzie żyć 70 proc. ludzi. W chwili obecnej są one odpowiedzialne za 75 proc. całkowitego zużycia energii. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce ponad 60 proc. ludności mieszka w miastach. Największym skupiskiem ludności w Polsce jest naturalnie Warszawa w której mieszka obecnie 1 715 517 mln zameldowanych mieszkańców. Licząc tych, którzy nie są oficjalnie zameldowaniu możemy pewnie mówić o liczbie 2,5 mln. Aglomeracje miejskie stają, więc przed dużymi wyzwaniami związanymi nie tylko z obsługą takiej liczby mieszkańców, ale również z zwiększonymi kosztami energii, wody, transportu miejskiego jak również wzrastającym zanieczyszczeniem i emisją CO2.
- Inteligentne miasta to takie, które rozwiązują problemy i stojące przed nimi wyzwania, dzięki zaprzęgnięciu nowoczesnych technologii. Koncepcja Smart City to sposób na zrównoważony i efektywny rozwój miast, poprzez zarządzanie przestrzenią miejską oraz zapewnienie odpowiedniego standardu życia mieszkańcom z uwzględnieniem aspektu ochrony środowiska naturalnego. Smart City to integralne połączenie przestrzeni publicznej, efektywnego zarządzania infrastrukturą oraz czynnika ludzkiego, czyli społeczeństwa, które jest świadome zachodzących zmian, zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz poprawy ich warunków życiowych - mówi Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.

W jego ocenie Warszawa ma predyspozycje, ku temu, aby w pełni stać się inteligentnym miastem. Metropolie na co dzień borykają się z wieloma problemami - począwszy od infrastruktury poprzez zarządzanie przestrzenią miejską - na ochronie środowiska skończywszy. Taki stan rzeczy dotyczy prawie wszystkich miast. Konieczne jest więcej rozpoczęcie działań w pięciu kluczowych obszarach ich funkcjonowania.

Inteligentna energia

Pierwszy z nich dotyczy inteligentnej energii, czyli zarządzania siecią w czasie rzeczywistym i reagowania na popyt poprzez odpowiednie urządzenia dzięki rozwiązaniom smart grid takimi jak np. inteligentne liczniki. Składa się na to odpowiednie oprogramowanie wdrożone zarówno u sprzedawców i dostawców energii jak również zarządców sieci, które będzie monitorować zużycie na wszystkich punktach poboru i dostosowywało do zapotrzebowania w danej chwili. To pozwoli na zlikwidowanie strat energii, jak również dostarczanie jej w bardziej efektywny sposób. Dlatego też, kluczowym wyzwaniem w tym kontekście dla miasta jest modernizacja oraz udoskonalenie sieci elektroenergetycznej. W dalszym etapie dojdzie również wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych jak baterie słoneczne montowane na budynkach i możliwość przełączania się na zasilanie z OZE w trakcie dnia.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP