XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czysty zysk na lipnych domenach

Czysty zysk na lipnych domenach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na błędach internautów można zarobić. Prawie 50 tysięcy witryn zawiera wyłącznie odsyłacze do innych stron. Ich właściciele zarabiają na przypadkowych odwiedzinach i kliknięciach na linki

Pod adresem www.onwt.pl albo www.ekobieta.pl internauta nie znajdzie żadnego serwisu internetowego. Trafi tylko na linki do innych stron. Jeżeli kliknie w któryś z nich, właściciel domeny zainkasuje niewielką opłatę - od 5 do 15 gr - informuje "Rzeczpospolita".

- Przeciętna domena może zarobić 10 - 50 zł miesięcznie. W polskich warunkach wynik kilka tysięcy złotych należy już uważać za bardzo dobry - mówi Daniel Dryzek, szef firmy Active24, która zajmuje się rejestracją domen.

Według Andrzeja Bartosiewicza z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej około 48 tys. domen jest zarejestrowanych tylko po to, by sprzedawać generowany przez nie ruch. To kilka procent całego domenowego rynku, ale właścicieli takich witryn jest niewielu. Aby zarobić na groszowych opłatach, trzeba bowiem rejestrować setki i tysiące domen. Mimo to wpływy z tego rodzaju działalności zaczynają szybko rosnąć.

- Sami się tym nie zajmujemy, ponieważ marże na tych usługach są znikome, ale wśród naszych klientów jest kilka osób, które mają zarejestrowanych po kilka tysięcy domen - mówi Krystian Stypuła, współwłaściciel Home.pl, jednej z największych polskich firm świadczących usługi internetowe.

Tacy klienci są dla firm rejestrujących atrakcyjni, ale i ryzykowni. Konkurencja jest ostra, więc do pozyskania klienta większość firm dopłaca, aby odbić to sobie na kilkuletniej obsłudze. Dysponenci, którzy handlują internetowym ruchem, nie zawsze są tak lojalnymi klientami. Nowy strumyczek przychodów płynie jednak do firm rejestrujących, ponieważ klienci mają teraz możliwość płatnego testowania domeny, aby sprawdzić, jak duży ruch ona generuje. To nowa usługa na tym rynku.

Internetowi przedsiębiorcy masowo rejestrują domeny o nazwach będących zniekształceniem popularnych adresów internetowych. Zainteresowaniem cieszą się również podstawowe pojęcia i terminy (dom.pl, mieszkanie.pl itp.) albo związki frazeologiczne (moja dziewczyna.pl). Internauci dosyć często wchodzą na strony, których nazwy to zbitek dowolnych trzech liter. Nic dziwnego, że zarejestrowane są wszystkie llq.pl czy xya.pl. Te domeny bywają również rodzajem spekulacyjnej inwestycji - czasem można sprzedać prawa do nich dużym firmom za kilkaset lub kilka tysięcy złotych.

Poza tym adresy internetowe są wykorzystywane do tworzenia tzw. farm linków, dzięki którym (w niezbyt etyczny sposób) witryny internetowe poprawiają swoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim internauci częściej do nich trafiają.

- W ciągu 2007 roku rynek wzrósł o około 80 - 100 proc., podobnie będzie w 2008 roku - przewiduje Daniel Dryzek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czysty zysk na lipnych domenach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!