Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dalszą ochronę abonentów należy wprowadzać z wielką ostrożnością

Autor: wnp.pl (JM)
15-10-2009 08:51
Dalszą ochronę abonentów należy wprowadzać z wielką ostrożnością

- W kontekście planowanej kolejnej nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, w której znajduje się szereg zmian zapewniających maksymalizację ochrony uprawnień abonentów, należy zauważyć, że gwarancje te powinny być wprowadzane w życie z wielką ostrożnością – mówi Eugeniusz Gaca, Przewodniczący Sekcji Operatorów Telekomunikacyjnych Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Zdaniem naszego rozmówcy, zapewnienie abonentom dalej idących niż obecne przywilejów faktycznych i prawnych w okresie kryzysu jest dodatkowym obciążenie, którego obawiają się przedsiębiorcy telekomunikacyjni.
- Nowe obowiązki nie pozostają bez wpływu na koszty świadczenia usług telekomunikacyjnych, czyli wzrost ich cen, a także osłabienie efektywności przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzące do ograniczenia zdolności konkurowania i inwestowania – mówi Eugeniusz Gaca.

Według dyrektora Gacy, poprawa konkurencyjności na polskim rynku telekomunikacyjnym na obecnym etapie jego rozwoju zależy przede wszystkim od gwarancji stabilności regulacji i egzekwowalności obowiązków nakładanych na byłego monopolistę.

Przedstawiciel KIGEIT postuluje również dalsze znoszenie barier biurokratycznych. - Pod rządami obecnie obowiązujących przepisów budowa sieci jest istną drogą przez mękę, trwającą średnio ponad 2 lata! – mówi Eugeniusz Gaca - Niezwykle istotną kwestią jest również sprawne wykorzystanie ogromnych środków pomocowych UE, po które powinny sięgać samorządy, ale przy współpracy z operatorami komercyjnymi, bo same samorządy się na tym nie znają i istnieje duże ryzyko, że zbudują sieci, które będą autostradami donikąd i bez zjazdów.

Konkurencyjność, zdaniem naszego rozmówcy, powinna natomiast zostać ograniczona na obszarach wykluczonych cyfrowo. - Na terenach tych, potwierdzonych analizą Prezesa UKE i charakteryzujących się zupełną nieopłacalnością inwestycji komercyjnych, powinno się przewidzieć możliwość wyłączenia mechanizmów konkurencji na określony czas, ale pod warunkiem, że wybór operatora, który uczestniczy w takim projekcie zostanie dokonany z wykorzystaniem mechanizmów konkurencyjnych (ustawa o zamówieniach publicznych, PPP) – mówi Eugeniusz Gaca.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP