Deklaracja Warszawska podpisana. Innowacyjność ma stać się znakiem rozpoznawczym naszego regionu

Deklaracja Warszawska podpisana. Innowacyjność ma stać się znakiem rozpoznawczym naszego regionu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali we wtorek podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej Deklarację Warszawską. Zobowiązali się w niej do pomocy dla startupów, wsparcia konkurencyjności czy transformacji cyfrowej w krajach V4.

Jak czytamy w Deklaracji Warszawskiej, sygnatariusze tego dokumentu - premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej, zobowiązują się m.in. do zacieśniania współpracy dotyczącej badań, technologii, innowacji i transformacji cyfrowej krajów regionu, w szczególności poprzez wykorzystywanie funduszy unijnych.

Sygnatariusze deklaracji zobowiązują się też do promowania na arenie międzynarodowej naszego regionu jako centrum badań i innowacji oraz do współpracy w obszarach, w których można wyróżnić wspólne interesy.

W dokumencie położono też nacisk na współpracę, której celem jest osiągnięcie przez region V4 przewagi konkurencyjnej w przygotowaniach do uruchamiania usług mobilnych nowej generacji (5G). Podkreślono wagę startupów. Mają one otrzymać pomoc, w tym m.in. wsparcie kapitałowe, by mogły przekształcać się w konkurencyjne firmy. Zobowiązano się też "do podejmowania wspólnych wysiłków w celu promocji innowacyjnych startupów z krajów Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej".

Sygnatariusze Deklaracji dostrzegają też konieczność wspierania na poziomie regionalnymi i ogólnokrajowym programów, których celem jest rozwój umiejętności cyfrowych obywateli, niezależnie od poziomu wykształcenia.

Deklaracje współpracy

Współpracując razem w zakresie badań, nauki i rozwoju cyfrowego, państwa Grupy Wyszehradzkiej mają szansę znaleźć się w awangardzie innowacyjności - zgodzili się we wtorek w Warszawie przywódcy V4. Według nich innowacyjność to kwestia utrzymania wzrostu, czy nawet przeżycia.

Według premier Beaty Szydło podpisana deklaracja otwiera nowy wymiar współpracy Grupy Wyszehradzkiej. "Deklaracja Warszawska jest dla naszej wspólnej przyszłości" - zaznaczyła. Jak mówiła Szydło, współpraca V4 w wymiarze innowacyjności powinna przede wszystkim dotyczyć młodych ludzi, którzy są "siłą napędową" państw Wyszehradu.

W ocenie szefowej polskiego rządu V4 ma szansę znaleźć się w awangardzie innowacyjności. "Chcemy stworzyć ekosystem innowacyjności, by budować możliwości tworzenia nowych, wspaniałych pomysłów i jednocześnie łączyć to z nauką i gospodarką" - mówiła. "Grupa Wyszehradzka jako startup Europy - całkiem nieźle to brzmi" - dodała.

Szydło stwierdziła, że niekiedy interesy państw V4 są rozbieżne, ale Grupa potrafi ze sobą współpracować i znajdować kompromisy. "Wartością jest to, że mimo różnic jesteśmy razem. Pokazaliśmy Unii Europejskiej, że można zbudować projekt koncentrujący się na sprawach obywateli" - podkreśliła. "Często słyszymy, że Europa oderwała się od ludzkich spraw i nie rozwiązuje problemów Europejczyków. My tutaj, w naszym regionie, pochylamy się nad tymi sprawami i to nas na pewno pozytywnie wyróżnia" - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

W ocenie premiera Węgier Viktora Orbana "przyszłość Europy leży w czwórce wyszehradzkiej". "Punkt ciężkości rozwoju Europy z zachodu będzie się przesuwać w kierunku centrum" - mówił. Według niego przemawiają za tym cztery kwestie. Po pierwsze, "na zachód od nas zachodzą duże zmiany etniczne, to nie jest dobrze, ale my się przed tym obronimy". "Po drugie, w naszych krajach jest też bardzo silny fundament kulturowy, jesteśmy otwarci, ale ważne dla nas pozostają fundamenty chrześcijańskie. Po trzecie, nadal istotna jest dla nas rodzina" - podkreślił szef węgierskiego rządu. Po czwarte, Europę Środkową - jak mówił Orban - charakteryzuje "wydajnościowe podejście do gospodarki". "Nie cenimy u siebie ludzi, którzy kombinują, którzy grają na socjal, ale cenimy tych, którzy ciężko pracują, dlatego w Europie Środkowej nigdy nie będzie systemu opartego na pomocy socjalnej" - tłumaczył.

Orban uznał, że aby V4 stała się "innowacyjnym rajem", musi ustanowić nowy model współpracy pomiędzy państwem a gospodarką, ponieważ "stare struktury państwowe nie działają, są powolne i boją się ryzykować". "To dzisiaj nie działa i musimy szybko dokonać tu znaczących zmian. Potrzebny jest kapitał i nowe regulacje prawne" - mówił.

Premier Słowacji Robert Fico podkreślał, że region V4 charakteryzuje się wzrostem gospodarczym, ale - jak mówił - "musimy sobie jednak zdawać sprawę, że potencjał i źródło tego wzrostu gospodarczego w tych krajach leży gdzie indziej niż byśmy sobie tego życzyli, nie opiera się na innowacjach i badaniach". "Jeśli chcemy przeżyć, jeśli chcemy zachować dynamikę wzrostu gospodarczego, musimy zmienić również strukturę tego wzrostu, musimy sprawić, że podstawowa część będzie się opierać na nauce, innowacjach i badaniach" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że w podpisanej w sobotę przez unijnych przywódców Deklaracji Rzymskiej, która upamiętniła 60. rocznicę integracji europejskiej, jest mowa o tym, iż "krajów, które będą chciały iść szybciej, nie wolno zatrzymywać". "Uważajmy, żeby ktoś z tego powodu nas nie wykluczył i żebyśmy nie zostali krajami drugiej czy trzeciej kategorii" - ostrzegł Fico. "Innowacje to kwestia przeżycia" - podkreślił.

Wtórował mu szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka. Mówił, że kraje V4 nie mogą opierać swojej konkurencyjności na niskich płacach i niskich podatkach, lecz na wykwalifikowanej sile roboczej. Wskazywał na znaczenie wykształcenia technicznego i cyfrowego, apelował o wymianę doświadczeń w tym zakresie pomiędzy państwami V4. Według niego problemem jest m.in. niska liczba startupów wśród studentów i małe zaangażowanie uczelni w obszarze innowacyjności.

Zdaniem premier Szydło do zmiany politycznej w Polsce doszło także dlatego, że obywatele spostrzegli, iż ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. "Otrzymali ofertę, w której pokazaliśmy im, że stawiamy na ich kreatywność, że budujemy nie tylko podmiotowość polskiego państwa, ale też poszczególnych obywateli" - powiedziała. Szefowa polskiego rządu dodała, że duże znaczenie miał również patriotyzm gospodarczy i głód sukcesu wśród Polaków. Według niej duże możliwości na zaspokojenie tego głodu daje Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Polska premier podkreślała, że wiele rozwiązań PiS czerpał z Węgier.

Orban dodał, że gdy doszedł do władzy w 2010 roku, było dla niego jasne, że ówczesny kryzys w Europie nie ma wymiaru koniunkturalnego, lecz strukturalny. Jak mówił, zrozumiał, że gospodarka nie odzyska konkurencyjności, jeżeli będą stosowane wciąż te same metody. "Dlatego poszliśmy zupełnie inną drogą" - podkreślił. Premier Węgier przyznał, że obecnie jego kraj wyszedł z kryzysu finansowego, ale dynamika wzrostu zatrzymała się na poziomie 3 proc. PKB. Jego zdaniem starymi metodami nie uda się "wskoczyć" na wyższy poziom. Jako przykład nowych rozwiązań wskazał utworzenie fundacji, która zarządza funduszami na rozwój infrastruktury; przejęła ona zadania "starej biurokracji", której - jak mówił Orban - przestał ufać.

Fico i Sobotka podkreślali znaczenie jednolitego rynku cyfrowego w UE. Premier Słowacji zaznaczył, że obowiązkiem polityków jest, by ten rynek stał się rzeczywistością. "Musimy jasno ustalić zasady korzystania z danych i działać, by jak najwięcej ludzi mogło z nich korzystać" - mówił. Według Sobotki jednolity rynek cyfrowy ułatwi ekspansję firmom z Europy Środkowej i zwiększy dla nich rynek. Podkreślał znaczenie bezpieczeństwa energetycznego oraz cyberbezpieczeństwa.

Szefowie rządów słowackiego i czeskiego namawiali też do nawiązania współpracy z Japonią i Koreą Południową.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.

W Warszawie od 27 marca do 28 marca 2017 r. odbywa się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. W jego trakcie zostaną zaprezentowane startupy z państw V4. Głównym organizatorem Kongresu jest Polski Fundusz Rozwoju. Na Kongres zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm z krajów V4, startupów i organizacji pozarządowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deklaracja Warszawska podpisana. Innowacyjność ma stać się znakiem rozpoznawczym naszego regionu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!