Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Deloitte: polskie wsparcie B+R zbyt zależne od dotacji

Autor: wnp.pl (PS)
20-01-2014 09:24

Polska jest coraz bardziej osamotniona na mapie średnio rozwiniętych gospodarek, które wprowadziły zachęty podatkowe w celu wspierania inwestycji typu B+R.

Nasz system opiera się jedynie na dotacjach, przypomina firma doradcza Deloitte.
Zachęty podatkowe tego typu wprowadził z początkiem tego roku kolejny kraj – Włochy. Tamtejsi przedsiębiorcy ze wszystkich branżach mogą odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów prowadzenia tej działalności na terenie Włoch. Rząd włoski przeznaczył na ten cel 200 mln euro. Ulga ta będzie obowiązywała w latach 2014-2016.

W ciągu roku każdy beneficjent będzie mógł skorzystać z ulgi nie większej niż 2,5 mln euro pod warunkiem, że zainwestuje w badania i rozwój co najmniej 50 tys. euro rocznie.

- Podobne rozwiązania istnieją już w około 30 gospodarkach na świecie – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner, lider działu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej, Deloitte. - Coraz więcej krajów dostrzega, że zaprojektowanie i wdrożenie mieszanego systemu zachęt jest niezbędne, by stwarzać przedsiębiorcom warunki do długoterminowego planowania wydatków na działalność badawczo-rozwojową.

Jej zdaniem, takiego komfortu nie dają dotacje UE, które są przyznawane w trybie konkursów, a środki finansowe są ograniczane kolejnymi okresami budżetowymi UE.

„Tymczasem w Polsce efektywna ulga podatkowa na B+R wciąż jest w fazie wstępnych projektów, a zarazem kraj nasz jest w ogonie innowacyjnych gospodarek” – podkreśla Burnat-Mikosz.

Według ostatnich zapowiedzi rządu, Polska ma się skupić na zwiększeniu nakładów na B+R tak, aby w 2023 roku osiągnąć poziom 2 proc. PKB. Strategia EUROPA 2020 nakazuje nam natomiast zwiększenie wydatków na działalność B+R do średniego rocznego poziomu 1,7 proc. PKB w 2020 roku. W całej UE ma to być średnio 3 proc. Dla porównania w 2012 roku wydatki te stanowiły 0,9 proc. polskiego PKB.

Rząd zakłada, że za niespełna dziesięć lat połowa środków przeznaczanych na działalność B+R będzie pochodzić z budżetu państwa, a reszta od firm. Obecnie obowiązujący system zachęt sprawia, iż ponad 2/3 nakładów pochodzi z budżetu.

W UE ta proporcja jest odwrotna – ponad 55 proc. środków przeznaczanych na badania i rozwój pochodzi od przedsiębiorców. Kraje Europy Środkowej, takie jak Czechy czy Węgry, są bliżej unijnej średniej niż Polska – z wydatkami przedsiębiorstw na B+R na poziomie odpowiednio 46,9 proc. i 47,5 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP