Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Deregulacja szansą dla infrastruktury sieciowej

Autor: wnp.pl (wojciech kwinta)
17-08-2014 17:14
Deregulacja szansą dla infrastruktury sieciowej
fot. Fotolia

Komisja Europejska zaaprobowała ustalenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczące konkurencyjności z zakresie dostępu do internetu w 76 gminach. Uznała też, że plan deregulacji - zniesienia obowiązku udostępniania łącz internetowych przez Orange po cenach hurtowych - przyczyni się do zwiększenia inwestycji w infrastrukturę sieciową.

Nowe decyzje spowodują, że dostęp do infrastruktury w posiadaniu firmy Orange (d. Telekomunikacja Polska) w ograniczonym zakresie będzie podlegał zasadom rynkowym, a chętni użytkownicy będą płacić zgodnie z cenami dyktowanymi przez rynek, a nie hurtowymi. UKE zaproponowało rozwiązania dla obszarów, w których Orange ma mniej niż 30 proc. rynku, co oznacza, że inni dostawcy mogą konkurować na zasadach rynkowych. W związku z tym, nie ma potrzeby regulacji, która w przeszłości umożliwiła działalność spółkom rywalizującym z TP, która przed laty miała co najmniej 80 proc. rynku.
– Zwolnienia z regulacji w 76 gminach to de facto uznanie, że są to obszary, w których jest w tej chwili duża konkurencja. Gminy te obejmują obszary o największej gęstości zaludnienia zamieszkiwane konsumentów posiadających też najwyższą siłę nabywczą i z tego względu można się spodziewać nowych inwestycji w tych obszarach w nowoczesne światłowodowe sieci dostępowe – komentuje Maciej Chłodziński, Senior Manager, Economics & Regulation w KPMG Management Consulting.

Zdaniem eksperta w uwolnionych obszarach należy się spodziewać inwestycji w światłowodowe sieci dostępowe tzw. FTTH (Fiber to the home), ponieważ jest to jedyna droga do konkurowania z operatorami telewizji kablowych, którzy już w tej chwili oferują bardzo szybki dostęp do internetu, telewizji, a często także do telefonii stacjonarnej.

Czas na inwestycje

Zgodę KE i plan UKE uważa się za szansę na nowe inwestycje infrastrukturalne – dziś zaniedbane i lokujące Polskę na niskich pozycjach w rankingach europejskich. Czy deregulacja pobudzi inwestycje wsparte przez fundusze unijne? Może pośrednio.

– Fundusze unijne co do zasady mają być wsparciem w sytuacjach, gdy inwestorzy nie widzą ekonomicznej zasadności budowy lub modernizacji sieci telekomunikacyjnej. Konsekwencją jest istnienie tzw. białych plamy w dostępie do Internetu. Dla rozwoju infrastruktury w obszarach, do których trudno jest przyciągnąć inwestorów komercyjnych, kluczowe znaczenie ma wprowadzenie w życie przygotowanego przez rząd Narodowego Planu Szerokopasmowego i wykorzystanie funduszy UE w celu jego realizacji – uważa Maciej Chłodziński.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

WŁAŚNIE DODANE:

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP