Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dlaczego uczelnie niechętnie współpracują z biznesem?

Autor: wnp.pl (JM)
25-10-2012 08:46
Dlaczego uczelnie niechętnie współpracują z biznesem?
fot. Fotlia

- Jedną z podstawowych przeszkód, jeżeli chodzi o współpracę nauki i przemysłu w praktycznych wdrożeniach opracowań naukowych, jest brak motywacji do wdrożeń – uważa dr Bronisława Kowalak, doradca w Polskiej Izbie Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

Dotyczy to zarówno uczelni, mających dostęp do innych łatwiejszych źródeł pozyskania środków na badania, jak i twórców, którzy są oceniani za publikacje i granty a nie za patenty, wdrożenia, ekspertyzy czy projekty dla przemysłu.
Jak podkreśla nasz rozmówca, większość uczelni ma także problemy z podziałem praw własności do technologii, które powstały na ich terenie, z twórcami tych technologii, jeśli dochodzi do komercjalizacji. - Przyjęcie odpowiednich regulacji jest jednym z warunków powstawania spółek z udziałem pracowników nauki – mówi Bronisława Kowalak. - Oczywiście są już wyjątki, np. Uniwersytet Jagielloński, który posiada zasady dotyczące własności technologii.

Większość uczelni preferuje jednak jako formę komercjalizacji umowy licencyjne, co jest bezpieczniejsze niż spółki. - Twórcy natomiast nadal obawiają się wchodzić do spółek, ponieważ musieliby zawiesić pracę na uczelni, stosownie do istniejących regulaminów – opisuje nasz rozmówca. - Młodzi naukowcy są bardziej zainteresowani przedsiębiorczością, ale jeśli chodzi o firmy typu spin-off, to dopiero pierwsze kroki.

Najlepszym miejscem dla powstawania spółek spin-off i start-up są działające w pobliżu uczelni inkubatory i parki technologiczne. - Z prowadzonych ostatnio badań wynika jednak, że zaangażowanie naukowców w tym zakresie jest ciągle niewielkie – zwraca uwagę dr Kowalak. - Większe zaangażowanie uczelni, które często są założycielami inkubatorów i parków w ich działalność, jest niezbędna dla obu stron. Innym problemem sygnalizowanym przez środowisko funduszy venture capital jest niska podaż dobrych jakościowo projektów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP