Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dlaczego wzmocnił się trend wirtualizacji w przemyśle?

Autor: wnp.pl (JM)
04-03-2014 08:42
Dlaczego wzmocnił się trend wirtualizacji w przemyśle?
fot. Fotolia

Ubiegły rok był niezwykle ciekawy i owocował w strategiczne inwestycje polskiego sektora przemysłowego – mówi Krzysztof Rachwalski, regional manager w Polsce oraz regionie Bałtyku i Adriatyku Veeam Software. - Znaczna część środków została wykorzystana na wprowadzanie innowacji w środowiskach IT. To bardzo cieszy.

Jak przekonuje nasz rozmówca, przy utrzymaniu tego tempa modernizacji i obniżeniu kosztów operacyjnych dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, wiele firm ma szansę już wkrótce znaleźć się w europejskiej czołówce. - W 2013 roku zaobserwowaliśmy niezwykle wysoką aktywność sektora publicznego, szczególnie w obszarze energetyki - wymienia.
Krzysztof Rachwalski zauważył zmianę trendu w podziale inwestycji na warstwę sprzętową i oprogramowanie, na rzecz tych drugich. - Składają się na to dwa główne czynniki – wyjaśnia. - Po pierwsze inwestycje poczynione w ostatnich latach w znacznej mierze zaspokoiły potrzeby przedsiębiorstw w zakresie sprzętu. Po drugie, firmy szukają sposobu na zmaksymalizowanie wykorzystania posiadanych narzędzi i równoczesne ograniczenie kosztów operacyjnych. Dlatego też w ostatnim czasie ważnym kierunkiem inwestycji jest wirtualizacja.

Przedstawiciel Veeam Software wskazuje, że z przeprowadzonych analiz i rozmów z przedstawicielami przemysłu jasno wynika, że w kolejnym roku trendy związane z wirtualizacją nie tylko się utrzymają, ale wręcz wzmocnią.

- Już w 2009 roku liczba serwerów wirtualnych przekroczyła liczbę serwerów fizycznych wykorzystywanych na całym świecie - mówi. - W polskich przedsiębiorstwach wyniki nie są aż tak spektakularne, jednak w najbliższym czasie spodziewamy się kolejnych inwestycji w sektorach publicznym, energetycznym i górniczym. Wiążemy również duże nadzieje z potencjalnymi inwestycjami w zakresie wydobycia gazu łupkowego. Kierunki dotychczasowych inwestycji wskazują, że w br. największy nacisk będzie kładziony na bezpieczeństwo informacji i analitykę biznesową.

Krzysztof Rachwalski przekonuje, że przemysł to bardzo konkurencyjny rynek, na którym trzeba się zdecydowanie wyróżnić. Pomóc w tym mogą zaawansowane technologicznie rozwiązania do raportowania, tworzenia analiz, prognozowania, integracji i harmonizacji danych. - Uważam, że tego typu narzędzia staną się niezbędnym elementem codziennej pracy - mówi. - Niezwykle istotna jest także elastyczność w planowaniu biznesu, maksymalizacja wykorzystania dostępnych zasobów oraz automatyzacja wielu zadań, dlatego też kolejnym wyraźnym trendem jest Big Data.

Patrząc na swoją działalność, nasz rozmówca spodziewa się także dalszego rozwoju rozwiązań do ochrony danych w środowiskach wirtualnych. - Paradoksalnie, już w tej chwili stworzenie serwera wirtualnego jest nawet kilka tysięcy razy szybsze niż jego przywrócenie po awarii przy użyciu standardowych produktów do backupu - mówi. - Zupełnie inaczej wygląda sytuacja przy wykorzystaniu rozwiązań dedykowanych wirtualizacji, gdzie czas przywracania maszyn wirtualnych jest zbliżony do czasu ich tworzenia. W tej dziedzinie to dopiero początek rewolucji. Zmiany w tym zakresie będą wyznaczane przez oczekiwania rynku wobec rozwiązań IT do wspomagania biznesu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP