PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dlaczego zainteresowanie smart grid jest w Polsce wciąż niewielkie?

Autor: wnp.pl (jm)
24-09-2014 09:55
Dlaczego zainteresowanie smart grid jest w Polsce wciąż niewielkie?
fot. Fotolia

Polskie spółki dystrybucyjne powoli zaczynają inwestować w projekty inteligentnych sieci, jednak dotyczą one głównie obszaru urządzeń pomiarowych (liczników energii), w mniejszym stopniu urządzeń dodatkowych (koncentratory, huby, etc.) - wskazuje Andrzej Szopa, dyrektor działu Oracle Utilities Polska.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że poza jedynym wyjątkiem, którym jest Energa, polskie spółki utilities jak na razie nie podejmują instalacji aplikacji typu head-end, odpowiedzialnych za akwizycję danych pomiarowych, podobnie jest w przypadku aplikacji analitycznych typu MDM.
- Inwestorzy skupiają się raczej na projektach pilotażowych obecnie dostępnych technologii, ograniczając swoje zainteresowanie inteligentnymi sieciami zwykle do systemów typu AMR (zautomatyzowane, ale jednokierunkowe odczyty danych) – zauważa Andrzej Szopa.

Na obecnym etapie przedstawiciel Oracle wyróżnia kilka uwarunkowań, które sprawiają że zainteresowanie sieciami inteligentnymi w Polsce jest wciąż niewielkie.

- Przede wszystkim chodzi o bardzo wysokie koszty wdrożenia, w których zawierają się takie składniki, jak wymiana liczników, dostosowanie procesów i systemów bilingowych, również umów, a także otwarcie na rozproszone sieci odnawialnych źródeł energii – wylicza Andrzej Szopa.

Inny powód, to trudne do oszacowania ryzyka inwestycyjne. - Dyrektywa unijna (trzeci pakiet liberalizujący REE) nakładająca obowiązek zainstalowania 80% tzw. inteligentnych systemów pomiarowych do 2020 roku, uzależnia wdrożenie m.in. od przeprowadzonej oceny ekonomicznej, której elementem ma być analiza najbardziej opłacalnej formy inteligentnego opomiarowania, określająca także szacunkowy czas zakończenia całej inwestycji – wyjaśnia Andrzej Szopa. - Takie analizy ekonomiczne są niezwykle skomplikowane, wymagają najczęściej uruchomienia wielu różnych projektów pilotażowych.

Nasz rozmówca podaje, że w Europie w ostatnim dziesięcioleciu zainwestowano ponad 5,5 mld EUR w ok. 300 projektów dotyczących inteligentnych sieci energetycznych. - W Polsce tych projektów jest nie więcej niż kilka, zaś ich wartość nie przekroczyła jak dotąd 150 mln USD – wylicza Andrzej Szopa. - Polskie doświadczenia w tym temacie opierają się głównie na projektach w spółkach Energa oraz Tauron Dystrybucja.

W Europie skala inwestycji w sieci inteligentne jest bardzo duża: w samym 2012 roku w obecnych państwach UE oraz w Szwajcarii i Norwegii prowadzonych było w tym zakresie około 280 projektów – badawczych, demonstracyjnych i wdrożeniowych – oraz około 90 związanych z inteligentnym opomiarowaniem. - Jak podaje raport Smart Grids Projects in Europe, łączna wartość inwestycji w te projekty szacowana jest na około 1,8 mld EUR – mówi Andrzej Szopa.

Według oceny Oracle, na rynku polskim co roku rośnie świadomość uczestników rynku energii, a inwestycje w budowanie sieci smart grid są coraz większe. Niektóre spółki – takie, jak Energa, czy Tauron, asygnują stałe budżety inwestycyjne w infrastrukturę. – Jednak projekty informatyczne tej kategorii ograniczają się do niezbędnego minimum, obejmującego zdalny odczyt i repozytorium podstawowych danych pomiarowych – podsumowuje Andrzej Szopa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP