Do 2010 r. w Europie będzie szersza pula adresów

Do 2010 r. w Europie będzie szersza pula adresów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wyznaczyła Europie cel, zgodnie z którym do 2010 r. 25 proc. przedsiębiorstw, instytucji publicznych i gospodarstw domowych powinno korzystać z najnowszego protokołu internetowego (IP w wersji 6., czyli IPv6).

Rosnący popyt na usługi internetowe — przy malejącej liczbie dostępnych adresów internetowych — będzie można zaspokoić jedynie po podjęciu odpowiednich działań. Jedno z nich to skłonienie użytkowników i dostawców do stosowania najnowszego protokołu internetowego, który znacznie zwiększy przestrzeń adresową. Miałoby to skutek porównywalny z przedłużeniem numerów telefonicznych. Komisja wezwała do podjęcia wspólnych działań na szczeblu europejskim, aby przygotować wszystkie podmioty do płynnej zmiany w terminie, bo tylko taka nie obciąży konsumentów dodatkowymi kosztami i zapewni europejskim przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną - czytamy na portalu pb.pl.

Jeżeli w Europie mają być używane najnowsze narzędzia internetowe, takie jak inteligentne etykiety w sklepach, w fabrykach i na lotniskach, inteligentne i energooszczędne systemy ogrzewania i oświetlenia czy też wewnętrzne sieci i systemy nawigacyjne w samochodach, to zapotrzebowanie na adresy IP wzrośnie tysiąckrotnie. W związku z tym wzywam państwa członkowskie do promowania IPv6 w taki sposób, by przed 2010 r. ich przedsiębiorstwa i instytucje publiczne zaczęły stosować ten protokół na szeroką skalę. Protokół internetowy w wersji 4., stosowany od 1984 r., dysponuje zasobem 4,3 mld adresów. Zaledwie 700 mln z nich (16 proc.) to adresy wolne, które można wykorzystać do stworzenia nowych połączeń.

Nowy protokół internetowy IPv6 oferuje natomiast prawie nieograniczone zasoby adresów IP i tym samym sprzyja nowym rozwiązaniom, wymagającym urządzeń, których ilość i koszty przerastają możliwości starego systemu. IPv6 znacznie ułatwi prywatnym użytkownikom tworzenie własnych sieci i podłączanie ich do internetu. IPv6 umożliwi również dalsze innowacyjne zastosowania internetowe, w szczególności wymagające łączenia bardzo wielu małych i prostych urządzeń. Będzie można np. usprawnić zarządzanie energią do oświetlania ulic i inteligentnych budynków, a także łatwo i pewnie łączyć przez internet czujniki do zdalnej obsługi urządzeń domowych. W konsekwencji przedsiębiorstwa będą miały nowe bodźce i możliwości do projektowania innowacji i tworzenia aplikacji internetowych nowej generacji. W Japonii firma NTT (Nippon Telecom and Telegraph) zbudowała już ogólnokrajową sieć szkieletową IPv6, a Chiny zamierzają — jeszcze przed olimpiadą w Pekinie — zainstalować sieci kompatybilne zarówno z IPv4, jak i IPv6. Rząd Stanów Zjednoczonych wymaga używania IPv6 jako warunku udziału w przetargach publicznych, przy czym stosowana technologia internetowa musi być podobna do tej w UE.

Do końca 2008 r. komisja chce uzyskać zobowiązania w sprawie IPv6 od przynajmniej stu operatorów głównych europejskich sieci internetowych, takich jak nadawcy radiowo-telewizyjni oraz operatorzy internetowych serwisów informacyjnych. Własna strona komisji, europa.eu, będzie dostępna przez Ipv6 przed 2010 r. - napisano na pb.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!