Dokumentacja techniczna pod kontrolą

Dokumentacja techniczna pod kontrolą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednym z kluczowych elementów występujących w działach technicznych przedsiębiorstw sieciowych jest dostęp do dokumentacji technicznej. Zagadnienie dotyczy zarówno zarządzania dokumentami historycznymi (archiwalnymi), jak też związanymi z aktualnymi przedsięwzięciami lub inwestycjami. Postaramy się opisać pokrótce wybrane zalety wdrożenia systemu zarządzania dokumentacją techniczną - Bentley ProjectWise na przykładzie branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Przetworzona do wersji elektronicznej dokumentacja techniczna sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, schematy wewnętrzne obiektów, szkice z przeprowadzonych inspekcji, zdjęcia, wizualizacje 3D itp. w środowisku ProjectWise dostępna jest z poziomu zintegrowanego interfejsu użytkownika. Umożliwia on dostęp do informacji także z poziomu mapy sieci wod-kan. Źródłem danych geoprzestrzennych może być już wdrożony w przedsiębiorstwie system GIS dowolnego producenta (np. ESRI, MAPInfo, Bentley i inne) lub w przypadku jego braku - wektorowe mapy podkładowe prezentujące infrastrukturę sieciową.

Czego oczekują działy techniczne?

Większość pracowników na co dzień spotyka te same problemy: większa część dokumentacji występuje i jest przekazywana w postaci tradycyjnej (papierowej), odnalezienie konkretnej, szczegółowej informacji jest dość czasochłonne, a przy kolejnych iteracjach projektu dość trudno jest zapanować nad wersjami projektów i korzysta się jedynie z końcowej jej postaci. Czy wymiana dokumentacji pomiędzy inwestorami, projektantami i innymi osobami na etapie realizacji projektów mogłaby być sprawniejsza przy użyciu systemu informatycznego? Odpowiedź jest oczywista: prędzej czy później taka forma kooperacji zastąpi tradycyjnie kompletowane metry segregatorów wydrukowanej dokumentacji, której i tak spora część dzisiaj jest przygotowana w postaci elektronicznej. Dodatkowym wyzwaniem dla zarządcy infrastruktury wod-kan jest integracja zasobów projektowych w uzgodnionym standardzie tak, by z wielu prowadzonych projektów (dokumentacji) wyłonić końcowo jeden, uwspólniony dla wszystkich obraz dokumentacji sieci. Jeśli udaje się wypracować i uzgodnić taki standard, to jesteśmy już o krok od jego implementacji, a później udostępnienia w systemie ProjectWise. Został on zaprojektowany aby zabezpieczyć elektroniczną dokumentację i usprawnić dostęp do niej. Dzięki indeksacji przestrzennej danych, zapewnieniu wydajnych narzędzi do wyszukiwania, nadzoru dostępu w procesie audytu i automatyzacji publikowania informacji zgodnie z przyjętymi standardami.

Z licznych ankiet przeprowadzonych podczas spotkań technicznych oraz wdrożeniowych w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych wyłania się kilka podstawowych obszarów, których uporządkowanie usprawnia codzienną pracę. Są to przede wszystkim: łatwy dostęp do dokumentacji/informacji, wymiana tej informacji wewnątrz oraz na zewnątrz przedsiębiorstwa, ochrona danych poprzez zarządzanie dostępem do dokumentacji, panowanie nad cyklem życia dokumentacji w różnych fazach: projektowania, budowy oraz eksploatacji infrastruktury sieciowej, zapewnienie mobilność pracy z dokumentacją w terenie.

Kluczowe piki projektowe pod nadzorem

Wiedza w projekcie na temat kto, co i kiedy opracował (a czego nie) jest bardzo często kluczem do zrozumienia aktualnej zawartości dokumentacji, na podstawie której podejmowane są konkretne decyzje. W ProjectWise możliwe jest, aby w dowolnym momencie można uzyskać odpowiedź na szereg pytań dotyczących historii konkretnego dokumentu: kiedy był poprawiany, kto go zatwierdził, kiedy był skasowany, kto jako ostatni dokonywał w nim zmian, gdzie aktualnie znajduje się ten dokument?

Wszystkie informacje zebrane w ten sposób mogą okazać się krytyczne przy badaniu autentyczności dokumentu lub podczas prostego procesu sprawdzania wiarygodności zawartych w nim danych i poszukiwaniu dodatkowych informacji. Jest to proces tym bardziej krytyczny, jeśli do pracy z systemem dopuścimy zewnętrznych wykonawców czy kontrahentów.

Udostępnianie zawartości

Dostęp do danych inżynierskich może być znacząco ułatwiony dzięki publikowaniu wybranych informacji w plikach o otwartych formatach. ProjectWise umożliwia tworzenie papierowych i elektronicznych zestawów dokumentacji z wielu oryginalnych danych zapisanych w różnych formatach. Można tworzyć wieloarkuszowe pliki Adobe PDF zawierające cechy takie jak zakładki, odnośniki i szczegóły warstw, powiązania z innymi dokumentami, załączniki, pola na podpisy cyfrowe oraz, co szczególnie interesujące, całe modele 3D, które można oglądać wraz z animacją. Zestawy do drukowania (kolejny standard ułatwiający pracę) można definiować, przechowywać, udostępniać i na ich podstawie przeprowadzać zaawansowane raportowanie stanu projektu.

Możliwość zamodelowania ścieżek obiegu dostępu do dokumentacji projektowej zgromadzonej w repozytorium ProjectWise uwidacznia swoje zalety przy pracy wspólnej przez różne jednostki nad projektem. Na rysunku nr 4 zaprezentowana została definicja kolejnych kroków przykładowego obiegu dla procesu inwestycyjnego przez które przechodzi całość dokumentacji takiego procesu. Ustawieniem poziomów dostępu dla konkretnych pracowników powoduje na przykład, że dla np. dział odpowiedzialny za budowę ma dostęp edycyjny do dokumentacji inwestycyjnej tylko w krokach 4 oraz 5 a w kroku 6 (eksploatacja) posiada tylko dostęp do odczytu.

Mapa integruje dokumentację techniczną

Możliwość automatycznego lub ręcznego powiązania dokumentacji z płaskim układem odniesień przestrzennych to niewątpliwa przewaga ProjectWise nad konkurencją. System radzi sobie doskonale z wyszukiwaniem informacji o zgromadzonej dokumentacji oraz wizualizuje wyniki wyszukiwania na zdefiniowanej mapie. Pozwala przy tym na złożenie treści dokumentów wektorowych i rastrowych w różnych formatach graficznych. Każdy dokument może mieć przypisaną lokalizację w przestrzeni, która może być dynamicznie przeliczana i wizualizowana w układach współrzędnych geodezyjnych. Jako kluczową zaletę należy traktować możliwość automatycznego odczytania położenia i układ współrzędnych dla formatów plików CAD/GIS/GEORASTER.

ProjectWise - korzyści
  • wyeliminowanie gromadzenia lokalnych kopii dokumentów poza systemem oraz wielu równolegle wykorzystywanych wersji tych samych dokumentów,

  • wydajne, szybkie i przyjazne środowisko wyszukiwania informacji, łączące elementy zapytań wg metadanych, atrybutów opisowych i relacji przestrzennych (!!!)

  • otwartość na dowolne formaty dokumentacji projektowej (DWG, SHP, współpraca z bazą danych Oracle, Microsoft)

  • wielostanowiskowy i równoległy dostęp do dokumentacji technicznej oraz informacji przestrzennej

  • otwartość na współpracę z jednostkami zewnętrznymi (m.in. samorządy, instytucje państwowe, firmy projektowe)
Więcej o SHH sp. z o.o.

Od 1996 roku SHH realizuje w Polsce i za granicą projekty informatyczne związane z informacją przestrzenną. Spółka wdraża kompleksowe, skuteczne i perspektywiczne rozwiązania klasy GIS oparte o światowe standardy technologiczne. Produkty i usługi SHH są dedykowane dla zarządców infrastruktury transportu (m.in. drogownictwo, kolejnictwo, komunikacja miejska), zakładów przemysłowych (m.in. górnictwo, produkcja przemysłowa), przedsiębiorstw sieciowych (m.in. elektroenergetyka, ciepłownictwo, gazownictwo, wodociągi i kanalizacja), jak również urzędów oraz biur projektowych i geodezyjnych. Firma posiada potencjał merytoryczny, technologiczny i wdrożeniowy do realizacji złożonych projektów w zakresie GIS.

Główne obszary działalności SHH: budowa systemów informacji przestrzennej i technicznej, tworzenie baz i hurtowni danych przestrzennych, zasilanie systemów informatycznych w dane, rozwój dedykowanego oprogramowania, wdrażanie systemów wspomagających podejmowanie decyzji, dostarczanie rozwiązań sprzętowych w ramach realizowanych projektów, wszechstronne doradztwo i szkolenia specjalistyczne.

SHH jest twórcą inicjatywy GISforum (www.gisforum.pl) realizowanej poprzez trzy narzędzia: konferencję dedykowaną dla wielu branż, serwis tematyczny w wnp.pl oraz cykliczny newsletter.

Więcej na www.shh.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dokumentacja techniczna pod kontrolą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!