Duńczycy mogą żądać więcej za akcje Plusa

Duńczycy mogą żądać więcej za akcje Plusa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd rozpatruje wniosek o zniesienie zabezpieczenia na akcjach Polkomtela. To dobra wiadomość dla polskich akcjonariuszy. Są też złe.

Zapowiada się przełom w sprzedaży akcji Polkomtela, operatora sieci Plus, będących własnością TDC - informuje "Puls Biznesu". Duński operator zrobił długo oczekiwany krok w kierunku finalizacji transakcji. 20 maja złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o zniesienie zabezpieczenia na akcjach Polkomtela.

Zabezpieczenie było bezpośrednim powodem, dla którego polscy akcjonariusze, czyli KGHM, PKN Orlen, PGE (dawniej PSE) i Węglokoks nie mogli dokupić akcji operatora. Wnioskował o nie brytyjski Vodafone, który chce przeszkodzić w finalizacji tej transakcji, bo zmarginalizuje ona jego rolę w spółce (ich udziały spadną poniżej 25 proc.). Vodafone próbuje też zablokować transakcję w wiedeńskim sądzie arbitrażowym, który wydał częściowy wyrok — warunkowo zezwalając na nią.

Zdaniem polskich akcjonariuszy, wyrok arbitrażowy wraz ze zdjęciem zabezpieczenia na akcjach daje zielone światło do finalizacji transakcji. Tu jednak optymizm polskich akcjonariuszy się kończy.

— Do momentu zdjęcia zabezpieczenia na akcjach TDC nie może sprzedać akcji. Jeżeli Vodafone odwoła się od decyzji sądu, proces może potrwać do późnej jesieni — mówi Radosław Skowron, partner w Kancelarii Kaczor, Klimczyk, Pucher, Wypiór.

Polscy akcjonariusze obawiają się, że nie zdążą sfinalizować kupna akcji Polkomtela do marca 2009 r. Wtedy wygasa umowa z TDC.

— Na TDC nie ciąży już silna presja finansowa, a wycena Polkomtela mogła pójść w górę przez te dwa lata. Z punktu widzenia TDC, zamknięcie transakcji po obecnej cenie jest nieatrakcyjne. Obawiamy się, że przy ponownych negocjacjach operator podwyższy cenę — mówi Wojciech Braszczok z KGHM.

Polscy akcjonariusze będą robić wszystko, by sfinalizować w terminie umowę sprzedaży akcji Polkomtela, w której TDC wycenił jedną akcję operatora na 214,04 EUR.

— Można tę umowę na przykład aneksować — mówi Wojciech Braszczok.

Nie udało nam się uzyskać wczoraj komentarza w tej sprawie ani od TDC, ani od Vodafone.

Pojawia się jeszcze jedna przeszkoda. 26 czerwca odbędzie się kolejne posiedzenie sądu arbitrażowego.

— Postępowanie jest zakończone wyrokiem trybunału w sprawie czterech z pięciu zadań Vodafone. W kwestii ostatniego odbędzie się jeszcze rozprawa — mówi Krzysztof Zakrzewski, jeden z arbitrów w procesie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!