XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na pieniądze z UE na badania

Duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na pieniądze z UE na badania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Duże przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się w nowej perspektywie o unijne pieniądze na badania i rozwój. Preferowane mają być jednak te, które będą współpracować z małymi i średnimi firmami, organizacjami pozarządowymi lub nauką.

O środki na badania i rozwój przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się z programu "Inteligentny Rozwój", na który trafi ok. 8,6 mld euro.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie ma jeszcze uwag Komisji Europejskiej do tego programu. "Spodziewamy się je otrzymać w połowie czerwca. W naszym interesie jest jak najszybciej zakończyć negocjacje w tej sprawie, ale ruch jest w tej chwili po stronie Komisji" - podkreśliła w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

Pytana, kiedy przedsiębiorcy mogą spodziewać się pierwszych konkursów w ramach programu "Inteligentny Rozwój", odparła: "Pierwsze nabory chcielibyśmy uruchomić jeszcze w tym roku. Pewne przygotowania do założeń konkursów możemy prowadzić równolegle z negocjacjami, których zakończenie planowane jest w lipcu". Zastrzegła jednak, że termin ten może się zmienić, bo wiele zależy od charakteru uwag KE do projektu programu.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju pytana, czy możliwe są zmiany w programie, odparła: "Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją, ale pełną wiedzę będziemy mieli dopiero, gdy oficjalnie otrzymamy jej uwagi".

Oceniła, że trzeba doprecyzować, które projekty z zakresu badań i rozwoju powinny być finansowane z pieniędzy unijnych. "W żadnym unijnym dokumencie zakres wsparcia nie jest precyzyjnie zdefiniowany. W rozporządzeniach na nową perspektywę znajdują się jedynie obszary, w które można inwestować unijne fundusze" - wyjaśniła.

Dlatego - jak mówiła - resort na razie nie ujawnia zbyt wielu szczegółów ws. rodzajów wsparcia w ramach programu "Inteligentny Rozwój". "Ich zakres może się zmienić w trakcie rokowań z Komisją. Nie chcemy wprowadzać potencjalnych beneficjentów w błąd, przekazując informacje, które nie są jeszcze uzgodnione" - podkreśliła.

Wendel zapewniła, że MIR chce wspierać inwestycje dużych przedsiębiorstw. "To one są liderami innowacji, odpowiadają za największą część nakładów prywatnych na badania i rozwój w Polsce. Komisja naciska jednak na wprowadzanie pewnych ograniczeń w tym zakresie" - zaznaczyła.

Wiceminister zauważyła, że w Polsce, podobnie zresztą jak i w innych krajach UE, projekty badawczo-rozwojowe realizują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, bo one dysponują największymi zasobami finansowymi, materialnymi i kadrowymi.

"Małe i średnie przedsiębiorstwa także ponoszą wydatki na badania i rozwój, ale nie w takiej skali jak duże. Dlatego też nie chcieliśmy ograniczać funduszy na badania i rozwój do żadnej kategorii beneficjentów. Tymczasem w trakcie negocjacji Umowy Partnerstwa Komisja Europejska postulowała koncentrację tego typu wsparcia na projektach firm małych i średnich" - wyjaśniła.

Ostatecznie - jak tłumaczyła - w Umowie Partnerstwa resort uzgodnił z KE rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obu stron. "Duże przedsiębiorstwa skorzystają z funduszy na B+R, ale preferencje otrzymają te, które będą współpracować z małymi i średnimi firmami, organizacjami pozarządowymi lub jednostkami naukowymi. Jest to pewien kompromis między stanowiskiem Komisji a naszymi krajowymi potrzebami" - podkreśliła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na pieniądze z UE na badania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!