XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dynamiczny rozwój rynku

Dynamiczny rozwój rynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przez ostatnie lata obserwujemy dynamiczny rozwój rynku na produkty związane z bezpieczeństwem maszyn. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do corocznego stałego, znaczącego wzrostu sprzedaży produktów tego segmentu automatyki przemysłowej. Niewątpliwą przyczyną takiego stanu jest dopasowanie i przyjęcie przez Polskę norm oraz standardów obowiązujących w Unii Europejskiej, ale również stale rosnąca świadomość użytkowników i producentów maszyn.

Wyposażanie nowych maszyn w układy bezpieczeństwa stało się już właściwie standardem - ciągle jednak sporą część rynku w Polsce stanowią modernizacje już istniejących maszyn i aplikacji. Taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze długo w naszym kraju, bo ilość aplikacji wymagających doposażenia w systemy bezpieczeństwa jest ciągle duża, co stwarza dobre i obiecujące perspektywy dla tego rynku w Polsce na najbliższe lata.

Dariusz Kowalski, dyrektor generalny, Pilz Polska

Oczekiwania klientów


Patrząc na krajowy rynek związany z bezpieczeństwem i nasze doświadczenia zdobyte w pracy z klientami, wyraźnie widzimy, że polskie firmy oczekują coraz bardziej kompleksowych rozwiązań. Jeszcze kilka lat temu standardem było to, że przedstawiciele producentów koncentrowali się na prezentacjach produktów. To właśnie produkt i jego funkcjonalność w dużej mierze decydowały o stosowanych rozwiązaniach technicznych. Ostatnie lata to jednak skokowa zmiana świadomości i oczekiwań klientów. W coraz większym stopniu zdają sobie oni sprawę z tego, że zastosowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa muszą być nie tylko bardzo dobre pod względem technicznym. Co najmniej tak samo ważne jest też to, żeby spełniały one wymagania odpowiednich norm i przepisów. I ten właśnie aspekt - znajomość wymagań formalno-prawnych jako bazy dla proponowanych rozwiązań - jest obecnie dominującym tematem naszych dyskusji z klientami.

Coraz częściej spotykamy się z bardzo jasno sprecyzowanym oczekiwaniem, że będziemy w stanie dostarczyć nie tylko produkty, ale także całą resztę procesu związanego z oceną i dostosowaniem maszyn do obowiązujących wymogów bezpieczeństwa. Począwszy od analizy ryzyk, przez projektowanie, wdrożenie, aż do końcowej walidacji zaproponowanych rozwiązań. Spełnienie tak zdefiniowanych oczekiwań klientów z pewnością nie jest rzeczą łatwą. Wymaga odpowiednich zasobów i kompetencji. Wydaje się jednak, że ten kierunek rozwoju rynku będzie się w dalszym ciągu pogłębiał. Tym samym będzie stanowił duże wyzwanie dla wielu firm działających w obszarze bezpieczeństwa maszyn.

Paweł Olęcki, Product Manager ds. bezpieczeństwa maszyn, Eltron

Wzrost zainteresowania bezpieczeństwem maszynowym


Co roku widać coraz większe zainteresowanie tematyką związaną z bezpieczeństwem maszynowym, a systemy wdrażane w zakładach produkcyjnych są coraz bardziej rozległe i zaawansowane. Wpływ na coraz większą popularność bezpieczeństwa maszyn mają na pewno producenci komponentów bezpieczeństwa, którzy oprócz sprzedaży świadczą coraz więcej usług.

Producenci już dawno zauważyli, że zwiększenie świadomości klienta wiąże się z większym popytem na ich produkty, dlatego można zaobserwować trend oferowania szkoleń, audytów maszyn czy dostarczania całego systemu bezpieczeństwa „pod klucz”. Na rynku pojawia się także coraz więcej firm integratorskich, które ułatwiają życie klientom końcowym, dostarczając kompleksowe usługi dostosowania maszyn do wymogów zasadniczych bądź minimalnych (od audytu, przez projekt, do wykonania całego systemu).

Adam Więch, dyrektor zarządzający, Steute Polska

Spadek koniunktury rynkowej

Niestety, pierwsze miesiące bieżącego roku nie pozostawiają raczej złudzeń - spadek koniunktury w przemyśle stał się faktem. Naprawdę niewiele pozostało branż, w których poziom inwestycji i - co za tym idzie - zakupów przynajmniej utrzymał się na ubiegłorocznym poziomie. Przemysł samochodowy, maszynowy, chemiczny, wydobywczy kruszyw, a nawet mniej podatna na kryzys energetyka dotknięte są spadkiem rynkowego popytu lub przezornie wstrzymują okresowo własne inwestycje. Przekłada się to bezpośrednio na spadek zainteresowania podzespołami systemów automatyki i bezpieczeństwa. W obliczu tego stanu rzeczy konkurujący ze sobą liczni dostawcy szykują się po raz kolejny do ostrej walki o klienta, co zaowocuje z pewnością - jak to miało już miejsce w poprzednich okresach dekoniunktury - spadkiem cen ofertowych. Odbiorcy z kolei będą rozglądać się bacznie za tańszymi rozwiązaniami technicznymi.

Okres gorszej koniunktury rynkowej przeważnie służy, a na pewno służyć powinien, poprawieniu efektywności działań marketingowych i sprzedażowych, przyjrzeniu się kosztom funkcjonowania przedsiębiorstwa i ewentualnym działaniom optymalizacyjnym, o ile oczywiście zostały na to zawczasu zgromadzone odpowiednie środki.

Jan Auguściuk, dyrektor techniczny, Automatech

Przede wszystkim audyt bezpieczeństwa


Decydując się na poprawę bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie i zredukowanie zagrożenia wypadkiem, należy wdrożyć takie działania, jak: audyty bezpieczeństwa maszyn, pomiar dobiegu maszyn, walidacja, oznakowanie CE, system LOTO.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa, z którego raportu końcowego wynikać powinno, jakie działania należy podjąć, aby ograniczyć ryzyko do poziomu tolerowalnego.

Korzyści dla pracodawcy (użytkownika) z przeprowadzenia audytu i dostosowania parku maszynowego do wymagań minimalnych lub zasadniczych jest wiele. Oprócz bezpieczeństwa personelu i pozytywnych wyników kontroli PIP-u uzyskuje się wiedzę na temat stanu parku maszynowego. Ponadto możliwa jest modernizacja lub eliminacja starych maszyn, które nie spełniają wymagań technologicznych lub bhp. Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa pozwala także uruchomić lub zweryfikować proces ustalenia potrzeb inwestycyjno-modernizacyjnych. Dodatkowo bezpieczne maszyny i linie technologiczne ograniczają lub całkowicie eliminują zagrożenia zawodowe, a także przyczyniają się do poprawy warunków obsługi, konserwacji i napraw parku maszynowego.

Michał Peroński, Sales Manager, Panasonic Electric Works Polska

Duża dynamika wzrostu


Duża liczba sprzedanych kurtyn bezpieczeństwa, coraz więcej zapytań ze strony klientów końcowych, a także ciekawe projekty zrealizowane w zakresie bezpieczeństwa w ostatnim roku... Z punktu widzenia dostawcy urządzeń dane te potwierdzają, że krajowy rynek systemów bezpieczeństwa wciąż pozostaje i pewnie jeszcze długo pozostanie obszarem charakteryzującym się dużą dynamiką wzrostu. Panasonic, do niedawna słabo kojarzony z tym zakresem produktów, staje się coraz bardziej rozpoznawalny zarówno wśród klientów końcowych, jak i firm wykonujących aplikacje związane z bezpieczeństwem.

Poziom świadomości użytkowników urządzeń bezpieczeństwa - według naszej oceny - jest z roku na rok coraz większy. Niestety, w porównaniu do automatyki standardowej wciąż pozostają one w obszarze urządzeń, które kupuje się niechętnie. Nie przekładają się bezpośrednio na efektywność maszyn, linii produkcyjnych, stąd ich funkcjonalność czy jakość nie zawsze mogą być atutami. Panasonic dostosowując się do panujących trendów, już niedługo będzie oferował również ekonomiczne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa maszyn.

Mariusz Szwagrzyk, menedżer produktu, Pomiary Poziomu i Automatyka Terminali Paliwowych, Endress+Hauser Polska

Poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL (Safety Integrity Level) w aparaturze pomiarowej dla przemysłu


W przypadku awarii lub uszkodzenia instalacje produkcji przemysłowej mogą tworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników oraz dla czystości środowiska, jak również narażać właściciela na straty spowodowane zniszczeniem środków i narzędzi produkcji. Dlatego w ostatnich latach projektanci, wykonawcy i użytkownicy instalacji produkcyjnych poświęcają dużo uwagi ocenie ryzyka pojawienia się awarii lub uszkodzenia, aby zyskać możliwość jego obniżenia do poziomu akceptowalnego.

W praktyce jednym z najważniejszych środków, które służą do obniżania ryzyka awarii jest stosowanie tzw. obwodów zabezpieczeniowych SIS (Safety Instrumented Systems), zwanych często blokadami ESD (Emergency Shut Down), które pracują na instalacji przemysłowej równolegle do systemu sterowania i regulacji automatycznej. Blokada ESD jest tworzona w oparciu o przepisy PN-EN 61508/61511:2010 i stanowi obwód o znacznie zwiększonej niezawodności i odpowiedzialności zadziałania. Zasadniczym ogniwem obwodu zabezpieczeniowego ESD jest przetwornik pomiarowy z wymaganym poziomem nienaruszalności bezpieczeństwa SIL2 lub SIL3. To od niego w dużym stopniu zależy niezawodność zadziałania całej blokady, a więc bezpieczeństwo pracowników, majątku i środowiska naturalnego. Endress+Hauser jest światowym liderem wśród producentów aparatury kontrolno-pomiarowej z atestem SIL2 i SIL3 do pracy w odpowiedzialnych obwodach zabezpieczeniowych ESD/SIS, m.in. w energetyce zawodowej, w ciężkiej syntezie chemicznej i w branży rafineryjno-gazowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dynamiczny rozwój rynku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!