Dyrektor Radia BBC: słuchacze oczekują też wizualizacji

Dyrektor Radia BBC: słuchacze oczekują też wizualizacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cyfryzacja jest jednym z elementów rozwoju radia, a słuchacze oczekują też wizualizacji, obecności materiałów radiowych w mediach społecznościowych - mówiła w czwartek na europejskim forum radia w Krakowie dyrektor Radia BBC Helen Boaden.

Brytyjskie radio weszło w okres cyfryzacji 20 lat temu, polskie radio - trzy lata temu. Procesy te wciąż trwają w krajach europejskich.

Boaden powiedziała, że wiedziała, że digitalizacja będzie długotrwałym procesem. "W tej chwili dalej jesteśmy na tej drodze, dalej przechodzimy okres przejściowy" - przyznała i dodała, że przejście na system DAB (Digital Audio Broadcasting, system cyfrowy) jest także kosztowne.

Obecnie w Wielkiej Brytanii 30 mln gospodarstw ma dostęp do radia cyfrowego i 85 proc. nowych samochodów jest wyposażonych w odbiorniki radia cyfrowego. Wyzwaniem jednak wciąż jest dostosowanie starych samochodów do odbioru cyfrowego. "Ok. 20 mln odbiorców w Wielkiej Brytanii słucha radia w samochodach i to jest ogromne wyzwanie - mam na myśli +konwersję+ starych samochodów. 85 proc. nowych aut jest wyposażonych w nową technologię, ale to wciąż jest mniejszość" - mówiła dyrektor i dodała, że co tydzień stacji radiowych w Wielkiej Brytanii słucha 35 mln osób.

Dyrektor przypomniała, że mimo ogromnego rozwoju systemu cyfrowego w Wielkiej Brytanii, rząd nie ogłosił jeszcze zmiany systemu nadawania z FM na DAB.

Według niej ważne jest, by digitalizację postrzegać tylko jako jeden z elementów rozwoju radia. "Technologia się zmienia, radio musi skorzystać z zalet tych nowych technologii" - oceniła.

Wyjaśniła, że współcześni słuchacze, zwłaszcza młodzi, oprócz możliwości słuchania oczekują także wizualizacji treści, chcą oglądać podcasty w internecie. Młodzież oczekuje transmisji radiowych online i chce obecności materiału radiowego w mediach społecznościowych.

"Ważne byśmy postrzegali digitalizację jako część większej podróży, jaką odbywamy (…). Jeżeli nie wyruszymy w tę podróż wraz ze wszystkimi aspektami, to nasi słuchacze nas zostawią" - powiedziała dyrektor.

Europejskie forum radiowe, czyli konferencję "DAB+, radio hybrydowe i europejskie strategie cyfryzacji", zorganizowało w czwartek w Krakowie Polskie Radio.

Cyfryzacja radia publicznego w Polsce rozpoczęła się trzy lata temu. Prezes zarządu i red. naczelna Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła poinformowała, że w Polsce zasięg emisji cyfrowej obejmuje ponad 50 proc. populacji kraju, jednak słuchalność nadal jest na minimalnym poziomie - tylko kilka tysięcy odbiorców słucha radia w systemie cyfrowym.

W konferencji w Centrum Kongresowym ICE uczestniczyło ok. 100 gości, w tym szefostwo mediów z całej Europy.

Prelegenci, biorący udział w sesjach, zwracali uwagę, że większość Europejczyków nie zna plusów systemu cyfrowego. Wśród zalet cyfrowego nadawania radiowego są m.in. możliwość budowania wielu programów na tej samej częstotliwości, lepsza niż podczas analogowego nadawania jakość dźwięku, łatwe wyszukiwanie stacji po nazwie oraz informacji o utworach i wykonawcach.

Uczestnicy konferencji wielokrotnie zwracali uwagę, że ciekawym projektem w przyszłości byłoby połączenie odbioru cyfrowego z analogowym, czyli stworzenie tzw. radia hybrydowego.

Forum w Krakowie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyrektor Radia BBC: słuchacze oczekują też wizualizacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!