Działalność innowacyjna pobudza wzrost gospodarczy

Działalność innowacyjna pobudza wzrost gospodarczy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O innowacyjności i działalności badawczo rozwojowej w rozmowie z portalem wnp.pl mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner, lider zespołu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej w Deloitte.

W ostatnich latach zwiększyły się nakłady na prace badawczo-rozwojowe (B+R), na działalność innowacyjną, rośnie też zaangażowanie finansowe przedsiębiorców. Jak ocenić dotychczasowe dokonania? Czy widać postęp?

- Dostrzegalny jest w Polsce wzrost wydatków na B+R, które wg GUS wyniosły 0,74 proc. PKB w 2010, a w 2012 r. już 0,9 proc. Cieszyć może również sukcesywnie zwiększający się udział przedsiębiorstw w wydatkach na B+R w Polsce – w 2010 r. wskaźnik BERD (Business Expenditures on R&D) wynosił 24,7 proc., a w 2012 r. 32,3 proc. Nadal jednak ponad 60 proc. środków na prace badawcze pochodzi z sektora publicznego, podczas gdy w większości państw w Unii Europejskiej proporcje te są odwrotne – to przedsiębiorstwa finansują w UE ponad 54 proc. wydatków na B+R.

W Polsce dominuje wsparcie innowacji realizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu i rządowemu. Czy tak formuła wystarczy?

- Trendy międzynarodowe, wynikające m.in. z corocznego raportu Deloitte „Global R&D Survey”, stanowiącego przegląd systemów wsparcia działalności B+R na świecie, pokazują, iż państwa, które chcą efektywnie konkurować o przyciągnięcie wydatków na B+R, stawiają na mieszany system zachęt, łączący w sobie ulgi podatkowe, pozwalające na budowanie strategii rozwoju działalności B+R oraz dotacje, umożliwiające wspieranie konkretnych działań i projektów realizujących również określony cel społeczno-gospodarczy.

Zachęty podatkowe są przy tym dostosowywane do zmieniającej się sytuacji gospodarczej oraz stanu finansów danego państwa. Nowe kraje wprowadzają (np. Litwa, Łotwa) lub zwiększają zachęty (np. Wielka Brytania) w celu stymulacji rynku lub ograniczają je kwotowo w celu zachowania dyscypliny finansów publicznych, nie rezygnując z tego typu uzupełnienia systemu dotacji (np. Włochy).

Na tym tle system zachęt podatkowych w Polsce nie wypada korzystnie ponieważ nie zachęca on do realizacji prac B+R w Polsce. Zmiany są planowane, jednak mimo bardzo ambitnego pierwotnego projektu Ministerstwa Gospodarki, Program Rozwoju Przedsiębiorstw zatwierdzony przez Radę Ministrów zapowiada wprowadzenie ulg w Polsce najwcześniej w 2016 r. W tej sytuacji utrzymanie lub zwiększenie dynamiki wzrostu wydatków przedsiębiorstw na B+R może okazać się trudne.

Czy widać w Polsce konkretne obszary, dziedziny, branże, na których powinny się skupić prace R+D (jakie to obszary)? Jak polskie działania wpisują się w strategie unijne, jak Horyzont 2020?

- Zgodnie ze Strategią Europa 2020, na kraje członkowskie i ich regiony nałożono obowiązek opracowania strategii na rzecz inteligentnej specjalizacji, wskazujących kierunki wsparcia działalności prac badawczych, rozwojowych i innowacyjności (B+R+I) w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

W dokumentach przygotowanych na poziomie centralnym – Krajowa strategia inteligentnej specjalizacji (KSIS) oraz we wszystkich województwach (Regionalne Strategie Innowacji) najczęściej wskazywanymi specjalizacjami są informatyka, medycyna, farmacja i energetyka.

Jak wynika jednak z raportu „Przegląd krajowych i wojewódzkich strategii badań i innowacji na rzecz inteligentnej specjalizacji (RIS3) w Polsce”, przygotowanego przez Bank Światowy na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, dokumenty te wymagają dodatkowych uzupełnień.

Niezbędna jest dalsza, szczegółowa analiza, jakie kierunki rozwoju mają w Polsce największy potencjał i są kluczowe dla poprawy innowacyjności naszej gospodarki.

Magdalena Burnat-Mikosz będzie uczestnikiem debaty "Innowacyjność, badania i rozwój" która odbędzie się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 8 maja o 9.30
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Działalność innowacyjna pobudza wzrost gospodarczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!