Dziesięć lat z Najlepszymi

Dziesięć lat z Najlepszymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tegoroczna, 10. edycja rankingu "Najciekawsze z najlepszych wdrożeń IT" jest nie tylko jubileuszowa, ale i wyjątkowa pod względem organizacyjnym. Nagrody dla laureatów tradycyjnie wręczone zostały w trakcie Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Podsumowujemy tegoroczne wyniki z rzutem oka na całą dekadę.

Dziesięciolatka to dobra okazja do podsumowań - a w naszym konkursie jak w lustrze odbija się ważny okres w transformacji informatycznej polskiego sektora przemysłowego. W jubileuszowej edycji postanowiliśmy rozszerzyć formułę rankingu - ukonstytuowana specjalnie na tę okazję kapituła, składająca się ze specjalistów od lat aktywnych i kształtujących rodzimy (i nie tylko) rynek IT, wybrała wieloletnie strategie IT przedsiębiorstw, które warto nagrodzić i wskazać jako przykłady udanych, złożonych i wyjątkowych projektów informatycznych w sektorze przemysłowym. A poza tym, jak co roku, wskazaliśmy wyróżniające się wdrożenia, przeprowadzone w ostatnich miesiącach.



Wieloletnie strategie

Wyróżnione trzy podmioty to nie tylko liderzy w swoich segmentach gospodarki, ale i na polu informatyzacji przemysłu. Złożone struktury biznesowe, rozległy obszar i duża skala działalności, rzesze pracowników. Koszmar wdrożeniowca? A jednak się udało.

• Utworzenie Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź w 2001 roku, pełniącego funkcję centrum usług współdzielonych z zakresu teleinformatyki dla całej Grupy Kapitałowej KGHM, jest przykładem skutecznego wdrożenia wieloletniej strategii IT w jednym z największych ośrodków przemysłowych w Polsce i przedsiębiorstwie newralgicznym dla krajowej gospodarki.

Koncern został nagrodzony za wytrwałość w rozwoju modelu usługowego IT z użyciem modelu Shared Service, konsekwentnie realizowaną strategię racjonalizacji kosztów IT i relacji z dostawcami oraz świadome i odpowiedzialne wspieranie działalności biznesowej, w tym przedsięwzięć innowacyjnych.

- W konsekwentnej realizacji naszych celów pomaga nam fakt, że idea Shared Service jest dla nas od zawsze czymś zupełnie oczywistym. Nie wyobrażamy sobie inaczej poukładanego IT. Nasza rola wobec biznesu jest służebna. Ale to jest tak, jak z dwoma murarzami, stawiającymi ścianę. Jeden z nich powie, że buduje ścianę, a drugi, że buduje katedrę. My jesteśmy murarzami, jednak budujemy katedry - powiedział Piotr Pawłowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź, odbierając nagrodę.

• Tauron Polska Energia został wyróżniony za umiejętność równoległego prowadzenia kilku dużych oraz skomplikowanych projektów, m.in. wdrażania systemu zarządzania majątkiem sieciowym, stworzenia Centrum Usług Wspólnych i wdrażania centralnego systemu klasy ERP, a także centralizacji systemów bilingowych. Wyróżniono także wykorzystanie w budowie wieloletniej strategii potencjału, doświadczenia oraz dobrych praktyk biznesowych z przejętego polskiego oddziału Vattenfall, unikalną i wyjątkową na polskim rynku umiejętność uspołecznienia i uzyskania akceptacji wdrażanej strategii wśród własnych pracowników, osiągnięcie wymiernych korzyści biznesowych, zrównoważony i ewolucyjny, aczkolwiek bardzo dynamiczny rozwój, poprzez wykorzystanie najlepszych z posiadanych już rozwiązań informatycznych z jednoczesną ochroną poniesionych wcześniej inwestycji.

- W naszych realiach liczy się skuteczna realizacja strategii. Naszą przewagą konkurencyjną jest to, że potrafimy skutecznie realizować to, co sobie założymy - powiedział przyjmując nagrodę Dariusz Stolarczyk, wiceprezes Tauronu ds. korporacji.

• Wyróżnienie, wskazujące kierunki ewolucji informatyzacji polskiego przemysłu, przypadło PGE Polskiej Grupie Energetycznej. Koncern wykonał pierwszy, bardzo istotny krok w obszarze strategii IT i konsolidacji Grupy w wymiarze wymiany informacji. Dalsze procesy centralizacji i konsolidacji środowiska informatycznego w ramach czołowego przedsiębiorstwa polskiego sektora elektroenergetycznego stanowić będą unikatowe w skali krajowej gospodarki wyzwanie i wzorcowy przykład spójnej wizji łączącej biznes i najnowocześniejsze technologie.

Nagrodę przyznano za stworzenie strategicznej wizji długofalowego rozwoju organizacyjnego w ramach ustandaryzowanego rozwiązania IT, implementację jednego wspólnego systemu SAP w obszarze rachunkowości i logistyki dla największych spółek Grupy, zwiększenie efektywności procesów biznesowych i przejrzystości informacji oraz zapewnienie solidnych podstaw do integracji wybranych obszarów biznesowych.

Wyróżnienie odebrał Marek Tabor, członek zarządu spółki PGE Systemy SA.

Najciekawsze z najlepszych 2013

Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed roku, rynek IT wyraźnie odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego. Odbiorcy rozważnie podchodzą do inwestycji w informatyzację, zamrażają plany inwestycyjne lub kontynuują projekty wieloletnie. Sądząc po liście zgłoszeń do naszego rankingu, wciąż dominują rozwiązania klasy ERP i mimo, że liczba tego typu projektów wyraźnie spada, te już wdrożone są uzupełniane o nowe funkcjonalności. Na lepsze czasy czekają inwestycje z zakresu BI oraz chmurowe, które pomimo wyraźnych zalet, wciąż nie mogą przebić się do masowej wyobraźni sektora przemysłowego. Zwraca natomiast uwagę stosunkowa mocna reprezentacja projektów z zakresu planowania produkcji i zarządzania cyklem życia produktu. To właśnie spośród nich wyróżniliśmy dwa wdrożenia.

W spółce Tauron Obsługa Klienta zaimplementowano pierwszy na taką skalę centralny system bilingowy w polskiej energetyce, posiadający nowe funkcjonalności dla biznesu. AUMS Biling umożliwia ujednolicenie i optymalizację procesów obsługi klientów biznesowych oraz fakturowanie na podstawie odczytów rzeczywistych, co eliminuje konieczność wystawiania faktur korygujących. Dzięki implementacji czas zamknięcia miesiąca skrócił się z trzech dni do trzech godzin. Wdrożenie umożliwia zwiększenie efektywności nie tylko w obszarze obsługi klientów, rozliczeń, fakturowania, ale także w obszarze wsparcia IT. Dla Tauron Sprzedaż system AUMS Biling jest ważnym narzędziem do bieżącej analizy danych, co jest szczególnie istotne na rynku odbiorców biznesowych, o znacznie wyższej konkurencyjności niż rynek odbiorców indywidualnych. System umożliwia nie tylko podniesienie jakości obsługi klientów, ale także szybsze wprowadzanie na rynek nowych produktów. Partnerem wdrożeniowym oraz producentem systemu AUMS Biling jest Asseco Poland.

Nagrodę odebrała Katarzyna Wierska-Kuberka, prezes spółki. - Cieszę się, że dzięki swoim pracownikom i ich pracy mogę odbierać tego typu nagrody - powiedziała.

Firma Apator, dzięki wyróżnionemu wdrożeniu systemu zarządzania cyklem życia produktu (system klasy PLM), będącego w stanie elektronicznie zarządzać pełnym procesem powstania produktu w oparciu o kompletny model 3D i jedno źródło danych i informacji, uzyskała możliwość szybszego wprowadzania zmian i dokładniejszej analizy ich wpływu. Dostęp w czasie rzeczywistym do aktualnych i poprawnych informacji pozwala na podejmowanie właściwych decyzji i pełne zarządzanie procesem powstawania produktu prowadzące do tworzenia lepszych produktów. Projekt jest pierwszym etapem planowanego wdrożenia w całej grupie Apator, w której skład wchodzą zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne, obejmującego zasięgiem również działy Apator nie biorące bezpośrednio udziału w projektowaniu. Implementację produktu NX Teamcenter przeprowadzono między kwietniem a grudniem 2013 r. przy współpracy spółki Siemens Industry Software.

Zbigniew Szkudlarek, kierownik działu informatyki w Apatorze, wyraził nadzieję odbierając nagrodę, że będzie to dopiero pierwszy krok w kierunku wirtualizacji firmy. - Mam na myśli procesy produkcyjne - dodał.

Z kolei nagrodzona za wdrożenie systemu zarządzania produkcją IPOsystem, Andrychowska Fabryka Maszyn Defum, usprawniła komunikację wewnętrzną i wyeliminowała błędy z nią związane, znacznie poprawiając terminowość realizacji zamówień. Dzięki inwestycji uzyskano bieżącą, bezpośrednią i bardzo dokładną wiedzę o zaawansowaniu prac nad każdym zleceniem wraz z informacją o zaangażowanych aktualnie kosztach. Możliwe stały się także dokładne analizy realizacji poszczególnych operacji technologicznych, co pozwala opracować dokładniejsze normy oraz wprowadzać procesy ich poprawy na poszczególnych stanowiskach pracy.
IPOsystem ściśle integruje system klasy APS z systemem MES, dodatkowo posiada mechanizmy automatycznej aktualizacji harmonogramu w czasie rzeczywistym, co pozwala na samodzielne zarządzanie produkcją w halach produkcyjnych i sterowanie zasobami bez konieczności udziału w tym procesie planistów czy osób dozoru. System, wyprodukowany przez spółkę UIBS Teamwork, wdrożony został w okresie od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r.

- Takie rozwiązanie to praktycznie konieczność dla współczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego - przekonywał Artur Bartkowiak, dyrektor handlowy firmy, w czasie ceremonii wręczania wyróżnień. - Chcemy wyjść poza Polskę, do innych krajów Unii Europejskiej, a to narzędzie jest idealne do kontroli czasu i kosztów produkcji - dodał. Zapowiedział jednocześnie, że nie jest to ostatnie słowo firmy w procesie informatyzacji.

Dekada innowacji

Dziesięć lat naszego rankingu potwierdza nie tylko trafność pomysłu wyróżniania najciekawszych rozwiązań informatycznych, ale i daje niepowtarzalną okazję do prześledzenia transformacji rodzimego sektora przemysłowego.

Wyraźnie widać, że inwestycje IT idą w parze z przeobrażeniami poszczególnych segmentów gospodarki, a liderami informatyzacji są te firmy, które funkcjonują na rynkach liberalizowanych i masowych. Tam, gdzie klient (indywidualny czy biznesowy) otrzymuje możliwość wyboru dostawcy, tam rozwiązania informatyczne stają się niezbędnym narzędziem walki konkurencyjnej.
Również zmiany własnościowe, prywatyzacja, konsolidacje, przejęcia, ekspansje, wymuszają roszady w środowisku informatycznym, dostosowanie do nowej struktury, poszerzenie bazy odbiorców. I chociaż z rankingiem "Najciekawszych z najlepszych wdrożeń IT w polskim sektorze przemysłowym" ruszyliśmy w nowym tysiącleciu, sporą grupę zgłaszanych i nagradzanych wdrożeń stanowiły przedsiębiorstwa, które walczyły z "zaszłościami informatycznymi" poprzedniego wieku.

Nowinki technologiczne nie zawsze od razu zdobywają sympatyków, pokazuje to chociażby przykład rozwiązań chmurowych, które, mimo, że windują technologie w XXI w., wciąż nie mogą zadomowić się w rodzimych firmach.

Wśród sektorów, które nadawały ton informatyzacji polskiego przemysłu (i naszemu rankingowi), czołowe miejsce zajmuje energetyka, w której odzwierciedlają się wszystkie tendencje opisane powyżej – liberalizacja, konsolidacja, konsumeryzacja, prywatyzacja. Zaraz za nią plasują się sektory chemiczny, paliwowy, hutniczy, górniczy czy gazowy. Z roku na rok na znaczeniu zyskują przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (wodociągi i kanalizacja, ciepłownictwo).

Zastanawia nikła reprezentacja firm transportowych, budowlanych i motoryzacyjnych, zwłaszcza w przypadku tych ostatnich na brak wdrożeń informatycznych przecież nie narzekających. Być może sektor, w większości zasilany kapitałem zagranicznym, korzysta z własnych, koncernowych patentów? Na osobną uwagę zasługują małe i średnie przedsiębiorstwa, które z roku na rok coraz odważniej sięgały po nowoczesne narzędzia IT. Doskonale odzwierciedla to nasz konkurs, w początkowych latach cierpiący na niedobór zgłoszeń z mniejszych przedsiębiorstw, w ostatnich rankingach wyraźnie wskazujący, że to właśnie MŚP w dobie gospodarczego dołka, stają się często lokomotywą pozwalającą unikać branży IT drastycznych skutków kryzysu. Oczywiście nie bez znaczenia były w tym wypadku fundusze unijne, pomagające informatyzować polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza te mniejsze, ale również i główni odbiorcy produktów MŚP, wymuszający stosowanie określonych standardów, w tym informatycznych.

Podsumowując dekadę naszego projektu wyraźnie widać, że nie ma nowoczesnego przemysłu bez informatyzacji i nie ma informatyki bez nowoczesnego przemysłu. Ci, którzy wloką się w ogonie rewolucji IT, prawdopodobnie wkrótce odpadną od stawki, a ci, którzy wcześniej zajęli miejsce w forpoczcie nowego informatycznego ładu, na długo pozostaną w czołówce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dziesięć lat z Najlepszymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!