XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

E-prezenty za miliardy dolarów

E-prezenty za miliardy dolarów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rekordową kwotę prawie 30 mld USD zostawili klienci w amerykańskich sklepach internetowych w okresie przedświątecznym. Także w Polsce, mimo problemów z dostawami towarów, e-handel mocno poszedł w górę.

Od 1 listopada do końca ub.roku wartość zakupów internetowych za oceanem sięgnęła 29,2 mld USD. Jest to wzrost prawie o 20% w stosunku do takiego samego okresu w roku poprzednim - poinformowała amerykańska firma badawcza comScore (nie uwzględnia w tym handlu na aukcjach i zakupów ofert turystyczno-podróżnych). W tym samym czasie tradycyjna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w USA zaledwie o 3-4%. Rekordowy dla e-handlu okazał się poniedziałek 10 grudnia - tylko tego jednego dnia Amerykanie wydali w internecie 881 mln USD.

W Polsce nie ma ścisłych danych na temat wartości ani przedświątecznej, ani całej ubiegłorocznej sprzedaży internetowej (rok wcześniej analitycy szacowali wartość polskiego e-handlu na 5 mld zł, z czego połowę stanowiły obroty na aukcjach Allegro). Są natomiast pierwsze luźne szacunki. Serwis Sklepy24.pl, poświęcony polskiemu rynkowi e-commerce ocenia, że w zeszłym roku obroty na tym rynku wzrosły co najmniej o 50-70%. Wyliczenia te powstały na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród kilkuset sklepów w grudniu '07. Blisko połowa sprzedawców zgłosiła w tym sondażu ponad 30% wzrost obrotów, a co piąty e-handlowiec co najmniej je podwoił. Szacunki te uwzględniają jednak także wzrost liczebności wirtualnych sklepów (wg oceny serwisu jest ich obecnie 3,5 tys., czyli o 1000 więcej niż na koniec roku 2006).

Wg danych comScore w USA najszybszy wzrost popularności zanotowała w ostatnim okresie sprzedaż online gier wideo i konsoli - wzrosła aż o 129%. Gazeta Wyborcza, która dotarła do tych danych pisze, że o 67% zwiększyła się sprzedaż mebli i rozmaitych urządzeń domowych. Sprzedaż biletów na różnego rodzaju imprezy poszła w górę o 24%, a elektroniki użytkowej o 23%.

Zdaniem analityków firmy badawczej PMR, o ile w 2006 r. sprzedaż przez internet stanowiła w Polsce niewiele więcej niż 1% wartości całej sprzedaży detalicznej, to w roku 2009 może to już być powyżej 2%. Niefortunny dla polskiego e-handlu był jednak niewątpliwie przedświąteczny zawał Poczty Polskiej (a częściowo także firm kurierskich), która po prostu nie poradziła sobie z obsługą zwiększonej liczby przesyłek wynikającej m.in. właśnie z coraz większej popularności zamawiania towarów w sieci. W efekcie wiele sklepów internetowych już nawet na tydzień przed Gwiazdką uprzedzało klientów, że towarów kupowanych na prezenty nie zdąży dostarczyć na Wigilię. Po pierwsze, taka sytuacja pozbawiła e-sklepy części przedświątecznych żniw, a po drugie, mogła podkopać zaufanie klientów do handlu w internecie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: E-prezenty za miliardy dolarów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!