Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

EEC 2013: niezbędna współpraca biznesu z nauką

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-05-2013 08:54
EEC 2013: niezbędna współpraca biznesu z nauką
fot. Fotolia

Nauka w ostatnich latach nauczyła się w większym stopniu tego, jak korzystać ze współpracy z biznesem. Do tego i innych wniosków doszli uczestnicy sesji: Europejski Instytut Innowacji i Technologii oraz KIC Innoenergy - poprzez partnerstwo ku gospodarce opartej na wiedzy, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013.

Prof. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazał, że w ciągu ostatnich lat reformy sektora nauki i sektora szkolnictwa wyższego spowodowały, że doszło do większego zbliżenia sektora gospodarki z sektorem nauki.
- Jeżeli chodzi o Polskę, to zakładamy, że osiągniemy poziom 1,7 proc. PKB na badania i rozwój w roku 2020 - zaznaczył prof. Guliński. - Z budżetu może pochodzić 40, najwyżej 50 proc. tej sumy. Perspektywa 2007-2013 nauczyła biznes, że bez wzajemnej orientacji na siebie biznesu właśnie i nauki, nie można być bardziej innowacyjnym. Nauka w ostatnich latach nauczyła się w większym stopniu tego, jak korzystać ze współpracy z biznesem. Przykładem na to choćby Centrum Czystych Technologii Węglowych, wspólne przedsięwzięcie Głównego Instytutu Górnictwa i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Rolą państwa w zbliżeniu nauki z biznesem jest zbudowanie takiej legislacji, która by temu sprzyjała - podkreślił Jacek Guliński.

Jego zdaniem ważne jest również promowanie postaw proprzedsiębiorczych wśród uczonych.

Zasługą obydwu sektorów, nauki i biznesu, jest to, że powstały w ostatnich latach centra badawcze, centra badawczo-rozwojowe. Powstały platformy rzeczywistej współpracy.

- Należy tu też oddać część i honor Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju - zaznaczył Jacek Guliński. - Mamy ambicje, by przez unię innowacji budować Unię Europejską opartą na wiedzy.

Inicjatywa KIC InnoEnergy jest skierowana do przedsiębiorców, naukowców, studentów, oraz indywidualnych wynalazców, czyli do tych, którzy poszukują możliwości budowy i rozwoju swojej firmy z wykorzystaniem najnowszych technologii w obszarze zrównoważonej energii, bądź mają pomysł i planują założenie firmy.

Podczas sesji wskazano, że są ambicje, by w ramach KIC-u realizować kolejne przedsięwzięcia.

Daria Gołębiowska-Tataj, członek zarządu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii zaznaczyła, że w Europie mamy wszystko: świetną naukę, uniwersytety, globalne przedsiębiorstwa. Jednak kryzys pokazał, że firmy europejskie nie radzą sobie z konkurowaniem z przedsiębiorstwami chińskimi, brazylijskimi czy amerykańskimi.

Potrzeba ścisłej kooperacji biznesu z nauką, zaangażowanie przemysłu w Europejski Instytut Innowacji i Technologii wzrasta.

EIT proponuje nowy model organizacji integracji, nigdy EIT nie chciał być „grantodawcą”.

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP