EEC 2016: Cyfrowa rewolucja już trwa

EEC 2016: Cyfrowa rewolucja już trwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Transformacja cyfrowa to już codzienność, jednak tempo przyswajania zmian jest różne i nie zawsze zadowalające. O takich problemach i o przyszłości cyfrowego świata dyskutowano podczas panelu „Digitalizacja gospodarki. Szanse, wyzwania, zagrożenia cyfrowej rewolucji” w trakcie rozpoczętego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego”.

Zmiany zachodzą coraz szybciej, masowo łączone urządzenia stworzą nowy rodzaj sieci, a dzięki analizie i wykorzystaniu ogromnych zasobów danych urządzenia będą w stanie zastąpić ludzi niemal we wszystkim. Tak uważa James Whittaker, Distinguished Technical Evangelist z firmy Microsoft.

Na razie jednak transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i administracji publicznej przebiega w różnym tempie. Według danych portalu thinktankcyfrowy.pl Polska jest w Unii Europejskiej czwarta od końca pod względem poziomu rozwoju nowych technologii, ale z drugiej strony zajmuje czwartą pozycję od góry pod względem szybkości wprowadzanych zmian. Na pewno bankowość w Polsce szybciej niż pozostałe banki w Europie przyswaja i wykorzystuje cyfrowe rozwiązania.

– Krajowe banki są rzeczywiście dobrze rozwinięte technologicznie, ale pytanie brzmi dlaczego inni rozwijają się tak powoli, a nie dlaczego my szybko. W naturze bankowości leży podatność na postęp techniczny – komentuje Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. Podkreśla, że inne branże pozostają w tyle, ponieważ brakuje im odpowiednio silnej presji, działają też w mniej konkurencyjnych dziedzinach.

Ale zmiany zachodzą także w przemyśle – pojęcie Przemysł 4.0 nie jest już tylko koncepcją, a branża produkcyjna może wykorzystać transformację cyfrową dla podniesienia efektywności działania. – Przemysł świata cyfrowego szuka sposobów zmiany sposobów produkcji. Nie wystarczą same cyfrowe modele produktów, bo te już mamy. Oprogramowanie jest ważne, ale hardware także. Ponieważ czas przetwarzania danych wciąż spada, skraca się też cykl produkcyjny. Dążymy do minimalizacji serii produkcyjnych przygotowywanych zgodnie z potrzebami klientów. Im droższe i bardziej zawansowane produkty, tym powstaje ich mniej. Mówimy wręcz o pojedynczych egzemplarzach – tłumaczy Alf-Henryk Wolf, prezes GE Power w Niemczech.

Liderzy wprowadzają cyfrowe rozwiązania w życie, jednak w regionie Europy Środkowo-Wschodniej widać wyraźne opóźnienie – kraje regionu dzieli spory dystans od europejskiej czołówki, o USA nie wspominając. – Istnieje naturalna rozbieżność zaawansowania technicznego w krajach rozwiniętych i rozwijających się. W Europie Środkowo-Wschodniej słabo wykorzystuje się duży potencjał – twierdzi Don Grantham, wiceprezes ds. Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Microsoft.

Nie uważa jednak, że region nigdy nie dogoni czołówki, zakłada, że poszczególne kraje czy sektory gospodarki potrzebują czasu na dostosowanie się do nowych warunków i stworzenie odpowiedniej kultury korporacyjnej nastawionej na zmiany. Don Grantham podkreśla też, że właśnie w naszym regionie pracuje milion deweloperów, niezależnych twórców aplikacji – jest ich relatywnie więcej niż na Zachodzie. – To bez wątpienia ogromny atut w obliczu trwającej transformacji cyfrowej – podsumowuje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2016: Cyfrowa rewolucja już trwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!