XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksperci: robak komputerowy Gauss powstał na państwowe zlecenie

Eksperci: robak komputerowy Gauss powstał na państwowe zlecenie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie ma wątpliwości, że wymyślny robak komputerowy Gauss, użyty do szpiegowania klientów banków na Bliskim Wschodzie, został opracowany na państwowe zlecenie - oświadczył w czwartek Witalij Kamluk, ekspert rosyjskiej firmy bezpieczeństwa informatycznego Kaspersky.

Według niego Gauss wykazuje znaczne podobieństwa z zaobserwowanymi wcześniej komputerowymi szkodnikami Stuxnet, Duqu i Flame.

Główny analityk firmy Kaspersky Magnus Kalkuhl powiedział w czwartek agencji dpa, że Gauss stanowi specjalną adaptację robaka komputerowego Flame. Według dziennika "Washington Post" Flame, którego specjaliści Kaspersky'ego wykryli w maju bieżącego roku, jest dziełem USA i Izraela.

W przeciwieństwie do znanych już narzędzi cyberprzestępców Gauss nie przeprowadza żadnych oszukańczych transakcji na szkodę właścicieli kont, ale zapewnia kontrolę podejmowanych przez nich czynności.

Podczas prowadzonej w internecie konferencji prasowej Kamluk poinformował dziennikarzy, że w czerwcu i lipcu stwierdzono łącznie około 2,5 tys. przypadków zainfekowania Gaussem, w tym ponad 1600 w Libanie, 480 w Izraelu i 260 na terytoriach palestyńskich. W innych krajach odnotowano tylko sporadyczne jego występowanie.

Zaatakowane przy użyciu Gaussa instytucje finansowe to między innymi Bank of Beirut i Credit Libanais, ale również Citibank i internetowa firma usług płatniczych PayPal.

Według Kalkuhla Gauss infekuje używające systemu Windows komputery i pamięci USB, przenosząc wykryte dane na bliżej nieokreślony serwer. Obok informacji dotyczących transakcji finansowych zbiera także zapisy funkcjonowania zaatakowanych komputerów, kopiuje oznaczone jako cookies zapisy wyszukiwarek internetowych i magazynuje dalsze dane dostępowe. Po 30 seansach działalności robak ulega autodestrukcji i nie można go już więcej wykryć.

Nazwisko genialnego niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa (1777-1855) wykryto w kodzie głównych składników szkodnika.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: robak komputerowy Gauss powstał na państwowe zlecenie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!