Elektroniczne urzędy wciąż nie do końca pomocne

Elektroniczne urzędy wciąż nie do końca pomocne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W zasadzie żadnej sprawy urzędowej nie można obecnie załatwić od początku do końca przez internet - mówią zgodnie przedstawiciele urzędów publicznych z całego kraju, pytani przez korespondentów PAP.

Powód: wciąż nie funkcjonuje jak należy elektroniczny podpis. Choć ustawa o e-podpisie ma już pięć lat certyfikaty na cyfrowy podpis wykupiło dotąd niewiele firm, spośród trzech milionów zarejestrowanych w całym kraju; nie korzystają z niego także indywidualni użytkownicy internetu.

Nie powinno to dziwić, bo możliwości korzystania z niego są u nas mocno ograniczone. Administracja ich nie stwarza, choć zdarzają się optymistycznie rokujące wyjątki.

W zasadzie we wszystkich urzędach miejskich przez internet można pobrać różnego typu formularze, wnioski czy wzory podań m.in. wykaz dokumentów gotowych do odbioru prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego auta, wydania aktu urodzenia i małżeństwa, można także złożyć skargę. Istnieje możliwość zarezerwowania wizyty, sprawdzenia bieżącego stanu kolejki oraz realizacji sprawy, wniosku czy skargi.

Wiele urzędów jest na etapie przygotowań do wdrażania systemu załatwiania spraw przez sieć z użyciem podpisu elektronicznego. Takie działania są prowadzone m.in. na Śląsku, w małopolskiem, świętokrzyskiem, Krośnie, Rzeszowie, Ostrowie Wlkp.

Najlepiej sytuacja z załatwianiem spraw przez Internet przedstawia się na komendach. Za pomocą specjalnego antykorupcyjnego e-maila można zgłosić korupcję w Białymstoku. Drogą mailową można się także skontaktować z komendami na Śląsku, w Szczecinie i Kaliszu

"W drobnych sprawach, skarżący się na przykład na sąsiadów, otrzymuje odpowiedź poprzez internet. Z przyczyn proceduralnych, odpowiedzi na bardziej poważne skargi udzielane są listownie, za potwierdzeniem odbioru" - poinformowała PAP Monika Rataj z zespołu prasowego kaliskiej policji.

Przez internet można także zawiadomić lubelską policje o przestępstwie, o niepokojących czy groźnych wydarzeniach. E-maile odbiera oficer dyżurny policji. Na stronie internetowej komendy wojewódzkiej w Lublinie umieszczono specjalne adresy e-mailowe, na które można przesłać informacje dotyczące m.in. handlu ludźmi. Informacje można wysłać anonimowo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektroniczne urzędy wciąż nie do końca pomocne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!