Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ENEA Operator inwestuje w inteligentne sieci

Autor: wnp.pl (JM)
22-09-2014 09:40

Sieć inteligentna to w praktyce nowoczesna sieć elektroenergetyczna, wyposażona w zaawansowane rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne - mówi Krzysztof Hajdrowski, kierownik biura strategii i zarządzania projektami ENEA Operator.

Nasz rozmówca wskazuje, że jej ważnym, ale nie jedynym elementem, jest system inteligentnego opomiarowania (AMI), oparty na specjalistycznych urządzeniach pomiarowych, telekomunikacyjnych i zabezpieczających, typowych tylko dla sieci inteligentnych.
- ENEA Operator prowadziła i prowadzi działania przygotowawcze i pilotażowe pomimo braku jednoznacznych wymagań dotyczących AMI - mówi Krzysztof Hajdrowski. -Przeprowadzone wdrożenia pilotażowe pozwoliły nam praktycznie poznać zalety i wady dostępnych rozwiązań.

W ramach przygotowań do wdrożenia inteligentnego opomiarowania, w spółce zrealizowano dotychczas trzy projekty badawczo-rozwojowe. - Pilotaże te miały na celu przede wszystkim zapoznanie się z technologiami oferowanymi i dostępnymi na rynku, sprawdzenie skuteczności ich działania oraz stworzenie optymalnej funkcjonalności systemu - opisuje Krzysztof Hajdrowski. - Jeden z pilotaży obejmował również smart metering w zakresie energii elektrycznej oraz innych mediów i był realizowany przy współpracy z jednostką administracji samorządowej.

Obecnie firma jest na etapie opracowania koncepcji wdrożenia systemu AMI. - Koncepcja obejmuje obszary, w których konieczne jest podjęcie zharmonizowanych działań, aby wdrożenie systemu AMI zakończone zostało sukcesem - wyjaśnia nasz rozmówca. - Jeszcze w br. będziemy mieli przygotowaną Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia na zakup i wdrożenie elementów systemu AMI. Prowadzone są również analizy mające na celu wybranie obszarów dla wielkoskalowych projektów pilotażowych.

Zdaniem przedstawiciela ENEA Operator, same liczniki inteligentne nie dadzą korzyści klientom, przynajmniej w obszarze finansowych. - Ich instalacja może wręcz bezpośrednio podnieść rachunki w zakresie opłat dystrybucyjnych ze względu na wyższy koszt instalacji i obsługi nowych liczników, a także ich żywotność ograniczoną do 8 lat - wyjaśnia. - Pomogą jednak w świadomym gospodarowaniu zużywaną energią, a tym samym w optymalizacji domowych wydatków. Bieżąca informacja o zużyciu energii i jej kosztach pomoże odbiorcom w podejmowaniu decyzji o oszczędzaniu energii, np. poprzez korzystanie z niej w tańszej taryfie nocnej i ograniczaniu korzystania w godzinach szczytu, gdy jest ona droga.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP