Euro-konkurencja dla GPS

Euro-konkurencja dla GPS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo może startować w kosmos. Po dwóch dniach żmudnych negocjacji, unijni ministrowie transportu przyjęli nowy program rozwoju systemu, który ma konkurować z amerykańskim GPS.

UE wraca do budowy własnego systemu nawigacji satelitarnej, która ma umożliwić Europie rozwój przemysłu kosmicznego, zdolnego do rywalizacji z branżą kosmiczną USA. Ministrowie transportu 26 państw wspólnoty uzgodnili zasady podziału lukratywnych kontraktów na tworzenie Galileo. Umowy na budowę satelitów, naziemnych stacji obsługowych, zarządzenie projektem zostaną podzielone na sześć pakietów, a jedna firma będzie mogła dostać lwią część zleceń tylko w dwóch pakietach.

Gazeta Wyborcza pisze, że niedawno udało się przełamać impas z finansowaniem budowy systemu. Galileo miało powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, sfinansowane w dwóch trzecich przez osiem prywatnych firmy z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Wlk. Brytanii w zamian za udziały w przyszłych zyskach. Jednak kłótnie o podział kasy z Galileo od kilku lat paraliżowały inwestycję. W tym roku KE postanowiła więc, że całe 3,6 mld euro wstępnych wydatków na Galileo do 2013 r. zostanie opłacone z kasy Wspólnoty z niewykorzystanych dopłat dla rolnictwa i funduszy na naukę. Rozwiązanie takie początkowo blokował Berlin, ale ustąpił, zapewniony przez Komisję, że niemieckie firmy zostaną docenione w przetargach na Galileo. W zeszłym tygodniu ministrowie finansów unii przegłosowali już zwiększenie wydatków na system z budżetu UE przy symbolicznym sprzeciwie Niemiec.

Nie wiadomo tylko, czy Galileo sprosta konkurencji z bezpłatnym GPS. Budowa europejskiej nawigacji jest opóźniona już o 5 lat a ruszy za lat 6. Wtedy zaś ruszy także nowa wersja amerykańskiego systemu z sygnałem 500 razy mocniejszym niż teraz, odporniejszym na zakłócenia i oferowaną cywilom możliwością namierzania w czasie rzeczywistym z dokładnością do 1 m, czyli z precyzją, do jakiej dostęp ma na razie tylko NATO.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!