PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europa bardziej innowacyjna, ale z białymi plamami zapóźnień

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
04-03-2014 14:48
Europa bardziej innowacyjna, ale z białymi plamami zapóźnień
Fot. PTWP

Europa nadrabia zapóźnienia innowacyjne w stosunku do Stanów Zjednoczonych i Japonii, ale zróżnicowanie poziomu innowacyjności między państwami członkowskimi UE utrzymuje się, a dystans do liderów zmniejszamy wciąż zbyt wolno, stwierdza Komisja Europejska.

Na szczeblu regionalnym różnice w poziomie innowacji nadal się pogłębiają, natomiast spadek wskaźników innowacyjności dotyka wciąż prawie jedną piątą regionów UE.
Z przedstawionej przez KE tablicy wyników innowacyjności regionów z 2014 r. wynika, że sam ranking innowacyjności krajów UE pozostaje stosunkowo stabilny. Uwzględniając trzy główne typy wskaźników i osiem wymiarów innowacji (m.in. zasoby ludzkie, otwartość rynku, systemy doskonalenia i atrakcyjności badań, systemy wsparcia finansowego B+R), jak dotychczas podzielono kraje unijne na cztery grupy.

W pierwszej, „liderów innowacyjności”, przoduje nadal Szwecja, a na kolejnych miejscach plasują się: Dania, Niemcy i Finlandia. Wymienione cztery kraje inwestują najwięcej w badania naukowe i innowacje, a ich poziom innowacyjności mieści się pomiędzy wskaźnikiem 0,69 a 0,75, czyli znacznie przekracza średnią UE (0,55 pkt.).

W drugiej grupie, nazywanej „doganiającej liderów”, jest 10 krajów, o poziomie innowacyjności powyżej lub blisko średniej UE , jak Estonia i Słowenia (wskaźniki po ok. 0,5 pkt.).

Polska nadal klasyfikowana jest w trzeciej grupie 11 krajów, nazywanej eufemistycznie „umiarkowani innowatorzy”, ze wskaźnikiem od 0,3 (Polska) do 0,45 pkt. (Włochy). Ranking zamykają Bułgaria, Łotwa i Rumunia, tzw. „słabi innowatorzy” (wskaźniki 0,19 – 0,25 pkt.).

Najbardziej nowatorskie kraje wyróżniają się widocznie, przewyższając przeciętną unijną we wszystkich dziedzinach, począwszy od bazy naukowej i systemów szkolnictwa wyższego, poprzez innowacyjną przedsiębiorczość, kapitał intelektualny dający możliwości innowacji również małym i średnim przedsiębiorstwom, kończąc na wynikach gospodarczych. Takie wyniki świadczą o stabilnym systemie badań naukowych i innowacji, podkreśla KE.

Z zestawienia wynika, że sytuacja poprawiła się najbardziej w Portugalii, Estonii i na Łotwie. Największe z odnotowanych postępów można przypisać otwartości i atrakcyjności unijnego systemu badań naukowych, a także efektom współpracy w dziedzinie innowacji gospodarczej i komercjalizacji wiedzy mierzony wzrostem dochodów pochodzących ze sprzedaży licencji i patentów za granicą.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP