Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europejska Agenda Cyfrowa - jeden z siedmiu filarów strategii rozwoju UE

Autor: PAP
23-11-2014 15:23
Europejska Agenda Cyfrowa - jeden z siedmiu filarów strategii rozwoju UE

W Polsce cele EAC znalazły odzwierciedlenie m.in. w Narodowym Planie Szerokopasmowym (NPS), który 8 stycznia 2014 r. przyjęła Rada Ministrów.

Fot. Fotolia

Europejska Agenda Cyfrowa (EAC) to przyjęty przez UE plan rozwoju sektora ICT do roku 2020 r. Jednym z jej celów jest powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, zatem wypływ na jej realizację w Polsce będzie miała ogłoszona przez UKE aukcja na częstotliwości LTE.

W poniedziałek upływa termin składania ofert wstępnych chętnych do udziału w aukcji na rezerwację częstotliwości pasma 800 MHz i 2,6 GHz, ogłoszonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na początku października. Sama aukcja rozpocznie się pod koniec grudnia.
EAC ustanawia szereg celów, które kraje UE powinny osiągnąć w ciągu dekady. W dziedzinie rozwoju szybkiej infrastruktury sieciowej wskazuje się na potrzebę zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu dla wszystkich w UE do roku 2013; dostęp do łączy o dużo większej prędkości transmisji danych (30 Mb/s i więcej) dla wszystkich do roku 2020; oraz dostęp do łączy o prędkości powyżej 100 Mb/s dla co najmniej 50 proc. europejskich gospodarstw domowych w 2020 roku.

W zakresie budowy jednolitego rynku cyfrowego w Agendzie jest m.in. mowa o promowaniu handlu elektronicznego tak, aby do 2015 r. połowa mieszkańców UE dokonywała zakupów przez internet. Dokument mówi też o ujednolicaniu rynku usług telekomunikacyjnych - jednym ze stawianych w nim celów jest zniwelowanie do minimum, do roku 2015, różnicy między cenami usług w roamingu, a taryfami krajowymi.

Innym z działań przewidzianych przez Agendę jest walka z wykluczeniem cyfrowym, a zadaniem, jakie stawia ona przed krajami w tej dziedzinie jest zwiększenie regularnego korzystania mieszkańców z internetu do 75 proc. w 2015 r., a także zmniejszenie do o połowę liczby osób, które nigdy nie korzystały z globalnej sieci (z 30 proc. w 2009 r. do 15 proc. w 2015 r.)

Inne zadania zdefiniowane w EAC to m.in. rozwój e-administracji, podwojenie inwestycji publicznych na badania i rozwój oraz promowanie energooszczędnego oświetlenia.

W Polsce cele EAC znalazły odzwierciedlenie m.in. w Narodowym Planie Szerokopasmowym (NPS), który 8 stycznia 2014 r. przyjęła Rada Ministrów. Jego nadrzędnymi celami są: rozwój sieci i infrastruktury telekomunikacyjnej oraz pobudzenie popytu na usługi dostępowe o wysokich parametrach. NPS implementuje cele EAC - zapewnienie do końca 2020 r. powszechnego dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s oraz doprowadzenie do wykorzystania usług dostępu o prędkości co najmniej 100 Mb/s przez 50 proc. gospodarstw domowych.

NPS zakłada, że inwestycje operatorów telekomunikacyjnych będą stanowiły kluczowy element w realizacji przez Polskę celów EAC. Operatorzy telekomunikacyjni będą też głównymi beneficjentami środków europejskich przeznaczonych na rozwój sieci szerokopasmowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP