XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Europejski Kongres Gospodarczy: Edukacja nie nadąża za potrzebami e-rynku

Europejski Kongres Gospodarczy: Edukacja nie nadąża za potrzebami e-rynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według przedstawicieli największych firm informatycznych sposobem na uzyskanie przewagi konkurencyjnej jest skupienie się na e-gospodarce.

"Gospodarka i społeczeństwo oparte na wiedzy" to temat dyskusji panelowej, która odbyła się w drugim dniu II Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji aktywnie uczestniczyli: Krzysztof Dyl, zastępca prezesa UKE ds. Telekomunikacyjnych i Pocztowych; Mirosław Godlewski, prezes Netii; Michał Jaworski, dyrektor ds. strategii Microsoft Polska, Cristiano Pinzauti , sekretarz generalny Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce; Grzegorz Rogaliński, prezes SAP; Eugeniusz Romański, dyrektor Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego; Jolanta Jaworska odpowiedzialna za sektor publiczny IBM Polska oraz Borys Stokalski, wiceprezes zarządu Infovide-Matrix. Moderatorem był Jerzy Kalinowski z KPMG.

Pierwszym zagadnieniem była próba określenia barier rozwoju społeczeństwa informatycznego w Polsce.

Dla Borysa Stokalskiego najważniejszy jest popyt na nowoczesne technologie. Według niego wielu Polaków byłoby stać na utrzymanie stałego, przepustowego łącza, ale nie widzą takiej potrzeby. Jego zdaniem edukacja może sprzyjać zmianie tego trendu. Istotna jest też wymiana pokoleń, młodzież nie zna świata bez internetu.

- Nie ma jednej polski. Są duże miasta i tereny poza nimi. Tu dostępu z do internetu korzysta kilkanaście procent osób, a nie kilkadziesiąt jak w aglomeracjach - zauważył Cristiano Pinzauti.

Dyskutanci wspólnie doszli do wniosku, że Polskę na rynku mogą wyróżnić centra rozwoju oprogramowania. Ponadto administracji państwowej jest potrzebny krok do przodu. A także długofalowa strategia rozwoju.

- Ilość studentów informatyki w Polsce to 89 tys. , pracowników sektora jest 250 tys. , rynek IT jest wart 40 mld złotych. Moim zdaniem należy teleinformatykę traktować jak sektor gospodarki, podobnie jak energetykę, czy transport. Napominać rząd, żeby zauważył branżę. A co za tym idzie zmieniał profil kształcenia studentów z czysto teoretycznego, na praktyczny, gdyż tylko to daje gwarancję powstawania innowacyjnych przedsiębiorstw. Ponad to należy zmienić administrację publiczną. Dlaczego nie ma e-faktury, dlaczego powstał projekt jednego okienka, ale bez aktywnych formularzy możliwych do wypełnienia przez internet - pytał Michał Jaworski.

- Studenci uczą się na anachronicznych uczelniach, widzą kolejki w dziekanatach, problemy z zapisami na zajęcia itd. W takich warunkach nie są w stanie nauczyć się innowacyjnego korzystania z technologii – dodaje Grzegorz Rogaliński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejski Kongres Gospodarczy: Edukacja nie nadąża za potrzebami e-rynku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!