XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Fałszywe umowy Softbanku na rozwój głównego systemu Komendy Głównej Policji

Fałszywe umowy Softbanku na rozwój głównego systemu Komendy Głównej Policji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2001 r. giełdowa spółka zleciła realizację systemów informatycznych w policji firmie paliwowej, która o pomoc poprosiła...kucharza.

Jak ujawnił "Puls Biznesu", na rozbudowie co najmniej kilku ważnych dla polskiej administracji systemów informatycznych spore pieniądze zarobiły firmy krzaki, które nie miały żadnych kompetencji informatycznych, a specjalizowały się w wystawianiu fikcyjnych faktur i oszustwach podatkowych. Miliony złotych straciło kilka giełdowych spółek oraz takie instytucje, jak Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Edukacji Narodowej czy Poczta Polska.

Jednym z największych skandali było zlecenie w 2001 r. rozbudowy Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP) firmie Petroteck, której właściciel trudnił się m.in. handlem paliwami.

"Partnerski" kontrakt z tą firmą krzakiem na wykonanie skomplikowanej konfiguracji serwerowej w Komendzie Głównej Policji (KGP) zawarł Softbank, niegdyś jedna z największych polskich spółek, przejęta potem przez Prokom (obecnie jest w strukturach Asseco Poland). Petroteck uznał, że sam sobie nie poradzi, więc wynajął jako podwykonawcę firmę "Fabian Leszek P.", której właścicielem był… mistrz kucharski. Ta z kolei o pomoc poprosiła kilka kolejnych firm, m.in. remontowo-budowlaną czy prowadzącą bazę paliw.

Cały łańcuszek był pasmem fikcyjnych zleceń, a wymienione firmy nigdy nie trafiły na policję, przynajmniej nie jako usługodawcy. Całe szczęście, bo KSIP to jeden z najlepiej chronionych i najbardziej skomplikowanych systemów w Polsce, który powstał kosztem kilkuset milionów złotych. Przetwarza dane o wszystkich przestępstwach, śledztwach, jest głównym źródłem informacji dla policjantów. Dostęp do niego pozostaje ściśle reglamentowany, a wszystkie operacje policjantów skrupulatnie sprawdzane i analizowane.

— 75 proc. operacji systemu KSIP to sprawdzanie samych policjantów: czy pracują w systemie zgodnie z uprawnieniami i dlaczego poszukują określonych danych. To najbardziej kontrolowany system w Polsce — mówi jeden z opiekunów informatycznych KSIP.

Cała sprawa jest wyjątkowo bulwersująca, gdyż nieuczciwi menedżerowie Softbanku kopiowali dla firm krzaków autentyczne dokumenty i rzeczywiście płacili za usługi, które nie miały być wykonane.

— Świadomie — zeznawał jeden ze świadków w tej sprawie.

Na dodatek nie chodziło tylko o proste podpinanie pod kontrakt lewych faktur. Softbank zawarł z firmą krzakiem oficjalne "porozumienie na rzecz wspólnego zrealizowania przedsięwzięcia informatycznego w policji".

— Gdyby jeszcze chodziło o jakiś inny system, ale dodatkową kontrowersją jest fakt, że taki smród wprowadzono do policji. Te i inne zlecenia biją w całą branżę IT i pokazują mechanizm, który nam wszystkim zaszkodził. To nieprawda, że cały "rynek administracji" jest zepsuty. Można na nim wygrywać uczciwie — mówi jedna z osób, która zetknęła się z tą sprawą.

Aferę fikcyjnych zleceń badały urzędy kontroli skarbowej, prokuratury i Centralne Biuro Śledcze. Śledztwo wszczęto w 2005 r. Okazało się, że za projekt fikcyjnych zleceń odpowiada były wiceprezes Softbanku, który później trafił do Computerlandu. Już w 2005 r. wystąpił z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze.

Według zeznań inspektorów skarbowych, przez konta podejrzanych firm przechodziły duże kwoty, operowali na nich nie tylko właściciele, a pieniądze czasem były wypłacane w gotówce i przekazywane innym osobom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fałszywe umowy Softbanku na rozwój głównego systemu Komendy Głównej Policji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!