XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Firma z Pisza stworzyła pierwszy polski procesor

Firma z Pisza stworzyła pierwszy polski procesor
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czteroosobowej firmie w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) powstał pierwszy polski procesor. Wykonawcy nazwali go "Warszawa", a urządzenie w najbliższych dniach zostanie zamontowane w pierwszym zakładzie - poinformował PAP prezes firmy Marcin Kwiatkowski.

Kwiatkowski powiedział, że prace nad stworzeniem procesora trwały od kwietnia do grudnia, a zasady działania tego układu scalonego obmyślały, obok Kwiatkowskiego, jeszcze trzy osoby.

"Stworzony przez nas procesor będzie mógł znaleźć szerokie zastosowanie zarówno w firmach produkcyjnych, jak i w rolnictwie czy gospodarstwach domowych w tzw. inteligentnym domu. Umożliwia on pracę nie - jak dotychczasowe procesory - osobom wysoko wykwalifikowanym, lecz wszystkim, którzy orientują się w programowaniu Java, czyli naprawdę dużym rzeszom ludzi" - powiedział PAP Kwiatkowski i podkreślił, że niewątpliwą zaletą procesora "Warszawa" jest też jego niska cena - ok. 100 zł.

Kwiatkowski znalazł już pierwszą firmę, która jest zainteresowana nowym procesorem. Jeszcze w grudniu zostanie on zamontowany w fabryce produkującej pelet - ekologiczne paliwo z odpadów drzewnych - w Piszu i będzie służył do tzw. monitoringu analitycznego menagerom firmy.

"Zbudowaliśmy urządzenie oparte o procesor +Warszawa+, które będzie podłączone do liczników mediów (woda, prąd, gaz), do wag i innych sterowników PLC, do czujników o najrówniejszym zastosowaniu od pomiaru przepływu prądu do pomiaru stężenia gazów. System umożliwi podgląd na żywo stanu poszczególnych czujników oraz sporządzanie analiz z zadanego okresu czasu. Analizy umożliwiają kierownictwu firmy szybką weryfikację np. przełożenia obciążenia silników linii produkcyjnej na ilość wyprodukowanego produktu, a w przypadku budynków na dokładną analizę, kiedy i gdzie zużyto kosztowne zasoby mediów" - tłumaczył Kwiatkowski.

Prezes firmy, która wyprodukowała procesor, przyznał, że zamontowanie "Warszawy" w piskiej fabryce będzie jej testem bojowym - w zależności od efektów pracy procesora nie wyklucza wprowadzenia w nim zmian.

Obecna specyfikacja procesora Warszawa to: architektura procesora: 32 bitowa; zegar systemowy: 700MHz (prototyp 66MHz); pamięć Cache: 4KB; stack RAM: 512B; obsługa portów: GPIO; 32 bitowa szyna peryferii, umożliwiającą podłączenie do 128 urządzeń.

Firma, która wyprodukowała procesor "Warszawa", istnieje od 2009 roku i jest producentem oprogramowania w zakresie systemów dla firm oraz systemów połączonych z elektroniką. Założyciel i właściciel firmy Marcin Kwiatkowski w 2005 roku zajął 2. miejsce na międzynarodowym konkursie programistycznym JavaMasters w kategorii "Profesjonalista", jest półfinalistą z 2009 roku międzynarodowego konkursu Microsoft ImagineCup w kategorii Design Competition.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firma z Pisza stworzyła pierwszy polski procesor

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!