XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Firmy farmaceutyczne przodują w innowacyjności

Firmy farmaceutyczne przodują w innowacyjności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W latach 2012 - 2014 aktywność innowacyjną wykazało 18,6 proc. przedsiębiorstw przemysłowych oraz 12,3 proc. z sektora usług. Najwięcej innowacji było w firmach farmaceutycznych - wynika z danych GUS.

W sektorze przedsiębiorstw przemysłowych nastąpił nieznaczny wzrost w porównaniu z latami 2011 - 2013 kiedy innowacje wprowadziło 18,4 proc. tych przedsiębiorstw, ale spadek w sektorze usług, gdy było to 12,8 proc.

Jak wynika ze środowego komunikatu Urzędu, nowe lub istotnie ulepszone innowacje produktowe lub procesowe wprowadziło 17,5 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 11,4 proc. przedsiębiorstw z sektora usług (w latach 2011 - 2013 odpowiednio 17,1 proc. i 11,4 proc).

"W ramach innowacji produktowych, nowe lub istotnie ulepszone wyroby wprowadziło 10,7 proc. przedsiębiorstw przemysłowych, natomiast nowe lub istotnie ulepszone usługi - 4,7 proc. przedsiębiorstw z sektora usług. Spośród innowacji procesowych przedsiębiorstwa przemysłowe najczęściej wdrażały nowe metody wytwarzania wyrobów i usług (10 proc.), a podmioty w sektorze usług - nowe metody wspierające procesy w przedsiębiorstwach (6,1 proc)" - napisano w komunikacie.

Najwięcej przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje produktowe lub procesowe, to firmy farmaceutyczne produkujące podstawowe substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne - to 45,6 proc. wszystkich innowacyjnych przedsiębiorstw. Kolejne, to przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją chemikaliów i wyrobów chemicznych (38,9 proc.).

W sektorze usług najwięcej innowacji było w firmach ubezpieczeniowych, reasekuracjnych oraz funduszach emerytalnych - 64,8 proc, w firmach zajmujących się badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi - 33,6 proc.

Spośród innowacji organizacyjnych przedsiębiorstwa przemysłowe wprowadzały najczęściej nowe procedury organizacyjne (6,2 proc.), natomiast podmioty w sektorze usług - nowe metody podziału zadań i uprawnień decyzyjnych (7,3 proc.).

Z innowacji marketingowych w przemyśle najwięcej przedsiębiorstw wprowadziło zmiany w projekcie/konstrukcji lub opakowaniu wyrobów lub usług (4,4 proc.), a w sektorze usług - w nowych mediach lub technikach promocji produktów (5,4 proc).

GUS podał, że nakłady na działalność innowacyjną w przedsiębiorstwach przemysłowych w 2014 r. wyniosły 246 mld 21,6 mln zł, a w przedsiębiorstwach z sektora usług - 129 mld 95,2 mln zł.

W przedsiębiorstwach przemysłowych dominowały nakłady inwestycyjne, które stanowiły 75,3 proc. wszystkich nakładów na innowacje. Przedsiębiorstwa z sektora usług najwięcej środków przeznaczyły na inwestycje (43,2 proc.) oraz na działalność badawczo - rozwojową (22,7 proc.).

Nakłady na działalność innowacyjną w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz w sektorze usług finansowane były głównie ze środków własnych (69,2 proc. ) nakładów na innowacje w przedsiębiorstwach przemysłowych i 67 proc. w sektorze usług).

Mniejszy udział w tych nakładach stanowiły środki pozyskane z zagranicy (odpowiednio 10,1 proc. i 16,6 proc.). Na przestrzeni lat 2012 - 2014 największe nakłady na działalność innowacyjną wśród przedsiębiorstw przemysłowych zostały poniesione w 2014 r., natomiast w odniesieniu do przedsiębiorstw z sektora usług - w 2012 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy farmaceutyczne przodują w innowacyjności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!