PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Firmy nie uciekną od segmentacji klientów

Autor: wnp.pl (JM)
06-11-2012 08:22

- W dzisiejszych czasach tradycyjne formuły budowania przewagi konkurencyjnej przestają zapewniać szansę na długookresowy sukces przedsiębiorstwa – uważa Bogumił Kamiński, Partner odpowiedzialny za sektory energetyka i przemysł w Infovide-Matrix.

Zdaniem naszego rozmówcy, coraz mniej firm może cieszyć się uprzywilejowaną pozycją z powodu unikalnej oferty, wyższej jakości produkcji czy niższych kosztów surowców. - Praktycznie każda innowacja w krótkim czasie jest możliwa do skopiowania przez konkurencję – przekonuje Bogumił Kamiński. - W takich warunkach organizacje coraz bardziej poszukują przewagi w optymalizacji kluczowych procesów biznesowych.
Jak wskazuje przedstawiciel Infovide-Matrix, firmy przechodzą od obsługi każdego klienta w taki sam sposób do ich segmentacji i doboru swojego podejścia w zależności od ich wartości. Podobnie w zarządzaniu zapasami dokonują optymalizacji w celu minimalizacji mrożenia kapitału.

- Skuteczne wdrożenie strategii opartej o optymalizację kluczowych procesów biznesowych wymaga zmiany sposobu myślenia w organizacji - uważa. - Standardowy proces zarządzania zakłada okresowy pomiar i ocenę efektywności organizacji, a następnie wprowadzanie odpowiednich dostosowań w jej funkcjonowaniu. Proaktywna optymalizacja wymaga opomiarowania organizacji on line oraz wdrożenia narzędzi przewidujących przyszłość, dzięki temu możliwe jest podejmowanie działań wyprzedzających.

Koncepcje te są w środowiskach akademickich znane już od lat, jednak dotychczas często się spotykały ze sceptycznym przyjęciem wśród praktyków. - Z reguły bardziej ufają oni swojej intuicji niż metodom podejmowania decyzji opartym o liczby i fakty – mówi Bogumił Kamiński. - Z drugiej strony naukowcy często nie mają doświadczenia w praktycznym wdrażaniu koncepcji teoretycznych.

Nasz rozmówca przekonuje, że w najbliższym czasie należy się spodziewać odwrócenia tych trendów. Po stronie przedsiębiorstw, poprzez wykorzystanie rozwiązań informatycznych, następuje bardzo szybki wzrost tempa procesów biznesowych oraz rośnie masowość realizowanych operacji. W takiej sytuacji niemożliwe staje się ręczne sterowanie organizacją i kierownictwo uświadamia sobie niezbędność wdrożenia zaawansowanych rozwiązań analitycznych. Z drugiej strony – po stronie ośrodków akademickich – rośnie świadomość wagi współpracy z praktykami.

- W szczególności Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oferuje szereg programów, które mają zachęcić jednostki naukowe i przedsiębiorstwa do komercjalizacji wyników badań naukowych - mówi Bogumił Kamiński. - Mają one za zadanie zarówno podniesienie kompetencji naukowców w zakresie prowadzenia projektów możliwych do wdrożenia w gospodarce (np. projekt LIDER) jak również bezpośrednie wsparcie realizacji innowacyjnych przedsięwzięć (np. program Innotech).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP