Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Firmy odchodzą od tradycyjnego, zamkniętego modelu innowacyjności

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
19-01-2012 12:17
Firmy odchodzą od tradycyjnego, zamkniętego modelu innowacyjności

Za główny czynnik wzrostu gospodarczego i największą dźwignię konkurencyjności 92 proc. dyrektorów uznaje innowacje, a 86 proc. uważa ją za najlepszy sposób tworzenia nowych miejsc pracy w swoich krajach.

Dane te dostarczyło badanie „Globalny Barometr Innowacji”, zlecone przez General Electric. Objęto nimi blisko 3000 dyrektorów wyższego szczebla z 22 krajów.
Kraje, w których firmy są najbardziej zadowolone z politycznego i społecznego podejścia do innowacji, wykazują wyższy wzrost PKB (średnio 5,19 proc.) niż te, w których firmy czują się zaniepokojone lub zagrożone polityką w tym zakresie (średnio 2,32 proc.).

Najbardziej zadowoleni z polityki swoich krajów w zakresie innowacji okazali się dyrektorzy z: Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji i Singapuru, najmniej z: Japonii, Rosji, Polski i Francji.

Jak podkreślają autorzy, Japonia - pomimo negatywnej oceny własnego środowiska polityki ochrony innowacji - została ponownie wskazana przez globalnych liderów biznesu, jako trzeci najbardziej innowacyjny kraj na świecie, zaraz po USA i Niemczech, a przed Chinami.

Ankieta wykazała, że wewnętrzne inwestycje firm w innowacje, od budżetu badań i rozwoju po nakłady na tworzenie nowych produktów i modeli biznesowych, są szczególnie zagrożone wtedy, gdy przedsiębiorcy dostrzega niekorzystne zmiany w polityce rządu dotyczącej wspierania innowacji. Niestety, zmiany takie są dostrzegane w związku ze światowym kryzysem finansowym.

Ogólnie też, 9 na 10 przedsiębiorstw stwierdziło, że kryzys ten wpłynął negatywnie na ich zdolność do tworzenia innowacji. W szczególności 88 proc. respondentów uważa, że dostęp do średnio- i długoterminowego kapitału o dużym stopniu ryzyka (venture capital), inwestycji prywatnych i funduszy publicznych stał się trudniejszy, a 77 proc. przyznaje, że ich skłonność do ryzyka spadła lub została poddana ponownej ocenie.

Badania przeprowadzone w 2012 r. potwierdziły wyniki pierwszego raportu - firmy odchodzą od tradycyjnego, zamkniętego modelu innowacyjności do nowego, który jest oparty na współpracy z wieloma partnerami. Docenia się w ten sposób kreatywność mniejszych organizacji i jednostek oraz stwarza to możliwości dostosowanie rozwiązań do lokalnych potrzeb.

Liderzy biznesu na całym świecie zgodnie stwierdzają, że największe innowacje XXI wieku nie będą zorientowane wyłącznie na zysk, lecz na szerzej pojmowane korzyści, a potrzeby człowieka są równie ważne, jak wyniki finansowe.

Ponad 88 proc. dyrektorów uważa, że w XXI wieku innowacje będą powstawać w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Zdaniem 77 proc. respondentów, jednostki oraz małe i średnie firmy mogą dziś być równie innowacyjne, jak duże przedsiębiorstwa, a 73 proc. twierdzi, że głównym motorem innowacji będzie ludzka kreatywność i badania naukowe.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP