XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Firmy tracą na opóźnieniach inwestycji IT

Firmy tracą na opóźnieniach inwestycji IT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opóźnienia rządowych inwestycji informatycznych szkodzą rynkowi i firmom informatycznym.

Odległe, 62. miejsce Polski w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego oceniającego stan i uwarunkowania w stosowaniu nowoczesnych technologii jest potwierdzeniem tego, co od kilku lat odczuwa rynek IT. Firmy, nie mogąc się doczekać zapowiadanych od kilku lat dużych projektów rządowych, przestały już uwzględniać je w prognozach wyników. Ale to nie znaczny, że nie liczą na te przedsięwzięcia - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dlatego obserwatorzy rynku przewidują, że to, co dotychczas napędzało rynek informatyczny - a więc inwestycje firm oraz wydatki konsumentów - będzie nadal czynnikiem jego wzrostu. Ale powinny także zacząć rosnąć wydatki na informatykę w sektorze publicznym. - W tym sektorze wydatki na IT spadały np. w 2006 r., gdy w innych sektorach szybko rosły - uważa w "Rz" Andrzej Dyżewski, szef firmy badawczej DiS.

W jego ocenie sektor publiczny dynamikę rozwojową odpowiadającą całemu rynkowi IT powinien osiągnąć dopiero w latach 2009 - 2010. Wówczas wydatki na informatykę w sektorze publicznym powinny przekroczyć 5 mld zł rocznie. W poprzednich latach zawierały się w granicach 3 - 3,5 mld zł.

Poprzedni rząd przygotował plan informatyzacji państwa na lata 2007 - 2010, ale przetargów na duże projekty IT nie przeprowadził. Obecny ograniczył liczbę tzw. projektów kluczowych, zmienił priorytety w realizacji przedsięwzięć. - Potrzeby w informatyzacji administracji nie zmieniły się, zmieniły się tylko uwarunkowania - mówi w dzienniku Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Administracja nie ma już argumentów, które mogą usprawiedliwić odkładanie projektów IT. Są na nie unijne pieniądze, co więcej, zbliżają się ustawowe terminy dotyczące wprowadzania e-administracji. Od maja 2008 r. powinien zacząć funkcjonować w urzędach centralnych i samorządowych tzw. elektroniczny obieg dokumentów i cyfrowy podpis, a w perspektywie są także kolejne terminy.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy tracą na opóźnieniach inwestycji IT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!