Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Firmy w Polsce mniej wydają na innowacje

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
22-06-2016 12:21
Firmy w Polsce mniej wydają na innowacje
Fot. Shutterstock

W ciągu roku z 48 do 33 proc. spadła liczba firm w Polsce deklarujących przeznaczanie na działalność badawczo-rozwojową ponad 3 proc. swoich obrotów - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Deloitte.

W piątej edycji ankiety „Badania i rozwój w przedsiębiorstwach 2016”, przeprowadzonej w 10 krajach Europy Środkowo-Wschodniej we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz bankiem PKO BP, wzięło udział 391 firm, w tym 60 z Polski.
Pod względem środków przeznaczanych na badania i rozwój wypadamy gorzej niż inne kraje regionu, gdzie przeciętnie 46 proc. firm deklarowało, że przeznacza na ten cel co najmniej 3 proc. obrotów (spadek o 5 punktów procentowych wobec 2014 roku).

Zdecydowanym liderem regionu niezmiennie pozostaje Estonia, gdzie aż 78 proc. firm deklaruje wydatki na B+R powyżej 10 proc. obrotów. W czołówce są także Słowacja, Czechy i Chorwacja, gdzie powyżej 10 proc. obrotów na działalność badawczo-rozwojową przeznacza ok. 30 proc. przedsiębiorstw. W Polsce ten odsetek wynosi 17 proc. Z kolei udział polskich firm nieponoszących wydatków na B+R lub ponoszących wydatki mniejsze niż 1 proc. obrotów nie uległ zmianie i wynosi 32 proc.

Jednocześnie aż 71 proc. przedsiębiorstw chce współpracować z podmiotami trzecimi, w tym z małymi spółkami technologicznymi, przy prowadzeniu projektów B+R. Jak wynika z badania, mimo wprowadzenia w naszym kraju od początku roku mieszanego systemu wsparcia działalności badawczo-rozwojowej, spada odsetek firm postrzegających go jako atrakcyjny i wspomagający innowacyjność.

Deloitte zwraca uwagę, że Polska na europejskiej mapie innowacyjności wciąż jest outsiderem. Co prawda w Globalnym Indeksie Innowacyjności, sporządzanym przez INSEAD i Światową Organizację Zasobów Intelektualnych WIPO, lokujemy się na 45 miejscu na świecie, ale jeśli weźmiemy pod uwagę tylko kraje Unii Europejskiej, Polska wyprzedza jedynie Grecję i Rumunię. - GUS, podsumowując wyniki za 2014 r. wskazał, że odsetek wydatków na badania i rozwój wzrósł do 0,94 proc. PKB, ale nie daje to nam nawet połowy unijnej średniej, a od liderów zestawienia - Finlandii z 3,17 proc. PKB czy Szwecji z 3,16 proc. wciąż dzieli nas przepaść - mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner w Deloitte.

Wydatki na działalność B+R stanowią mniej niż 5 proc. wydatków inwestycyjnych ogółem w przypadku prawie dwóch trzecich ankietowanych. To potwierdza, że dla wielu firm wciąż nie jest to obszar, na który przeznacza się istotne kwoty lub też może wskazywać na nadal istniejący brak wystarczająco atrakcyjnych zachęt do wyodrębniania kosztów przeznaczonych na te działania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 934 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP