PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

G. Henclewska, wiceminister gospodarki: w innowacjach gonimy czołówkę

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
20-03-2010 10:35
G. Henclewska, wiceminister gospodarki: w innowacjach gonimy czołówkę

Chcemy, aby innowacje odgrywały główną rolę w rozwoju naszej gospodarki. Mamy świadomość, że zwiększanie nakładów na badania i rozwój zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny, pomoże w utrzymaniu dobrego tempa wzrostu gospodarczego i zapewni konkurencyjność gospodarki - mówi w rozmowie z wnp.pl wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

>Jak Pani ocenia innowacyjność polskiej gospodarki?
- Jeśli porównamy ją z wysokorozwiniętymi gospodarkami europejskimi, pozostaje niewątpliwie na stosunkowo niskim poziomie. Natomiast dynamika zmian na przestrzeni ostatnich lat jest większa niż średnio dla całej UE. Polska od kilku lat zaliczana jest do "krajów doganiających". Świadczy o tym m.in. wysokie tempo wzrostu tzw. sumarycznego wskaźnika innowacyjności, opracowywanego corocznie dla gospodarek europejskich.

Warto także podkreślić, że w porównaniu do 2006 r., w Polsce prawie dwukrotnie wzrosły nakłady na działalność innowacyjną.

Od lat piętą achillesową pozostaje współpraca nauki z biznesem. Czy można spodziewać się zmian na tym polu?

- Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty wdrażania i wykorzystywania projektów badawczo-rozwojowych, jednak ryzyko z tym związane oceniają jako wysokie. Ciągle jeszcze istnieją bariery utrudniające małym i średnim firmom wprowadzanie rozwiązań innowacyjnych. Są to m.in. wysokie koszty, czy zbyt duże obciążenia regulacyjne, hamujące prowadzenie działalności gospodarczej.

Pracujemy zarówno nad zmianą nastawienia firm do innowacji, jak i znoszeniem wszelkich utrudnień z tym związanych. Wzmacniamy sieć instytucji otoczenia biznesu, tworzymy kompleksowe narzędzia dla przedsiębiorców, coraz więcej pieniędzy przeznaczamy na dotacje w tym zakresie. Działania te wyraźnie poprawiają klimat wokół innowacji w Polsce i zacieśniają współpracę biznesu oraz sfery naukowo-badawczej.

Jak MG realizuje strategię „Kierunki zwiększania innowacyjności gospodarki na lata 2007-2013”?

- Warunkiem dochodzenia do gospodarki opartej na wiedzy jest równoczesna realizacja czterech dróg rozwojowych: wykorzystanie nowych technologii oraz metod zarządzania wiedzą, tworzenie nowych firm opartych na innowacyjnych rozwiązaniach, stymulowanie współpracy pomiędzy firmami i instytucjami otoczenia biznesu, motywowanie dużych firm do prowadzenia i wdrażania wyników prac badawczych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP