GISforum 2015 - trzeci wymiar rzeczywistości

GISforum 2015 - trzeci wymiar rzeczywistości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tegoroczną edycję konferencji zdominowały zagadnienia związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych 3D. Niemal wszyscy prelegenci, reprezentujący twórców standardów prawnych i technicznych, użytkowników i dostawców rozwiązań GIS, dyskutowali o rzeczywistym wykorzystaniu technologii 3D oraz jej perspektywach. Główny Geodeta Kraju objął konferencję honorowym patronatem. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest firma SHH.

Konferencja GISforum, organizowana w dniach 14-15 października 2015 pod hasłem "Nowy wymiar GIS", po raz kolejny potwierdziła, że jest ważną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń. W konferencji wzięli udział przedstawiciele wielu sektorów gospodarki oraz organizacji i urzędów. Grono dostawców technologii informatycznych reprezentowały m.in. firmy Oracle, Bentley Systems, Fujitsu, TPI oraz SHH.

W programie wydarzenia głos zabrali m.in. przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, KGHM Polska Miedź, Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, PGE GiEK - Oddział Elektrowni Turów, Urzędu Miasta Rybnika, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy, Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Już w prelekcji otwierającej wydarzenie Piotr Janas, prezes zarządu SHH, podkreślił znaczenie właściwego zarządzania danymi 3D, zwłaszcza w kontekście globalnych zmian, w tym przyrostu liczby mieszkańców miast. Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii podsumował działania i plany GUGiK w zakresie tworzenia cyfrowych baz danych. Podsumował także ogromny postęp w gromadzeniu i precyzowaniu wielu różnych informacji oraz odniósł się do przyrastającej w astronomiczny sposób liczby danych. Do części z tych zagadnień nawiązał także Hans Viehmann, Oracle Spatial Product Manager EMEA, omawiając zastosowanie wymiaru przestrzennego w obszarze Big Data. Piotr Woźniak, kierownik projektu ISOK w GUGiK-u, podsumował realizowane przez instytucję lotnicze skanowanie laserowe kraju i jego efekty. Projekt dobiega końca, a dane mają coraz więcej użytkowników.

Sukcesy oraz perspektywy w zakresie danych i systemów 3D prezentowały również Państwowa Służba Hydrogeologiczna, elektrownia w Turowie, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Rybnika. O koncepcji miasta 3D na przykładzie Poznania opowiadał przedstawiciel Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. Reprezentant Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej podkreślał, że wprowadzenie danych 3D na poziomie administracji powiatowej także mogłoby rozwiązać wiele problemów, np. w zakresie katastru 3D czy GESUT 3D.

Tematyka 3D zdominowała także debatę. O pozyskiwaniu i wykorzystaniu danych 3D dyskutowali przedstawiciele GUGiK-u, AGH, PIG, KGHM, Starostwa w Środzie Śląskiej oraz SHH. Rozmówcy podkreślali, że środki na realizację inwestycji są równie ważne jak potrzeby beneficjentów. Szerzej o przebiegu debaty w listopadowym wydaniu magazynu geoinformacyjnego "Geodeta".

W programie konferencji nie zabrakło prezentacji technologii oraz wdrożeń ułatwiających pozyskiwanie i pracę z danymi 3D. Firmy Oracle, Bentley Systems, Fujitsu oraz SHH prezentowały najnowsze rozwiązania i projekty w tym zakresie.

Ciekawostką było wystąpienie Marka Krajewskiego, autora popularnych kryminałów retro. Twórca opowiadał o swoim warsztacie pracy, który - mimo historycznej tematyki jego powieści - jest bardzo nowoczesny. Podczas pisania swoich powieści autor równie często co z wiekowych map korzysta z najnowocześniejszych urządzeń i aplikacji. Interesującym punktem programu była także prelekcja przedstawiciela Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiadał o georadarach w kontekście poszukiwań słynnego "złotego pociągu".

Organizatorzy dziękują za udział uczestnikom i zapraszają na kolejne wydarzenia w ramach inicjatywy GISforum.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GISforum 2015 - trzeci wymiar rzeczywistości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!