Glinik i Famur: partnerzy kazachstańskiego górnictwa

Glinik i Famur: partnerzy kazachstańskiego górnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmechanizowane obudowy ścianowe marki Glinik zwiększają bezpieczeństwo pracy kazachstańskich górników już od lat 80. XX wieku. Nowy właściciel zakładów produkcyjnych Glinika, silna polska grupa kapitałowa Famur, chce kontynuować tę długoletnią, owocną współpracę - pisze Ireneusz Tomecki, wiceprezes Famur SA.

Famur zauważa olbrzymi potencjał kazachstańskiego przemysłu wydobywczego, dlatego zamierza wyposażać lokalne kopalnie w najnowsze maszyny i urządzenia zwiększające efektywność wydobycia węgla oraz w systemy nadzoru - zmniejszające zagrożenie wypadkami przy pracy. Każda maszyna wchodząca w skład kompleksów wydobywczych Famuru jest projektowana na potrzeby indywidualnych odbiorców. Z tego względu cała oferta polskiego producenta może zostać dostosowana specjalnie do panujących w Kazachstanie warunków górniczo-geologicznych.

Górnicy z Kazachstanu pracują ze zmechanizowanymi obudowami ścianowymi Glinika blisko trzydzieści lat, jednak historia obecności sprzętu wydobywczego z polskich Gorlic na kazachstańskich ziemiach jest jeszcze dłuższa i sięga końca XIX wieku. Wtedy to właśnie Fabryka Maszyn i Narzędzi Wiertniczych w Gliniku Mariampolskim zaczęła dostarczać na teren Kazachstanu urządzenia wiertnicze do wydobycia ropy naftowej: pompy, wyciągi parowe, świdry udarowe, komplety narzędzi i wyposażenia szybowego do wierceń. Wczesną współpracę gospodarczą między Glinikiem a odbiorcami z Kazachstanu przerwały dwie wojny światowe i zmiany systemów politycznych. Dopiero w 1968 roku, wraz z rozpoczęciem przez Glinik produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego, wznowiono współpracę zagraniczną z rynkami wschodnimi, w tym z Kazachstanem.

Po upadku socjalizmu w Polsce, fabryka Glinika przeżywała trudny okres, co sprawiło, że przez kilkanaście lat produkowano sprzęt górniczy niemal wyłącznie na potrzeby polskiego rynku wydobywczego. Pierwsze obudowy Glinika nowego typu (22/45 POz) trafiły do Kazachstanu dopiero w 2009 roku. Od tego czasu współpraca między Glinikiem a kazachstańskimi kopalniami trwa nieprzerwanie.

Obecność marki Glinik na rynku kazachstańskim chce wzmacniać grupa kapitałowa Famur, wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa, a jednocześnie od maja 2012 roku nowy właściciel Zakładów Maszyn Górniczych Glinik. Po włączeniu gorlickiej fabryki do grupy, spółka poszerzyła swoje kompleksowe portfolio sprzętu górniczego o sprawdzone w Kazachstanie modele zmechanizowanych obudów ścianowych.

Famur jest znany na rynkach wschodnich od lat 60. XX wieku. Wielokrotnie dostarczał swoje kombajny ścianowe do państw byłego ZSRR, a potem do Rosji. Co roku uczestniczy również w czerwcowych targach Mintek w Karagandzie, podczas których specjaliści prezentują możliwości i osiągnięcia produktów Grupy.

Najnowszym kontraktem zawartym z kazachstańskim kontrahentem jest umowa z JSC ArcelorMittal Temirtau na dostawę kompleksu ścianowego, podpisana w lipcu 2012 roku. Wartość kontraktu wynosi 21,36 mln euro.

Grupa Famur posiada w Kazachstanie także serwis oraz skład fabryczny, co gwarantuje skrócenie czasu reakcji na naturalne zużycie elementów eksploatacyjnych maszyn i urządzeń górniczych Famuru i Glinika, wykorzystywanych w kazachstańskich kopalniach.

Oferta rozwiązań Famuru dla kazachstańskich kopalni została przygotowana z myślą o specyficznych warunkach górniczo-geologicznych, panujących w tym kraju.

Kluczowymi produktami Famuru dla tamtejszego górnictwa są zmechanizowane obudowy ścianowe, kombajny ścianowe i kombajny chodnikowe, przenośniki ścianowe, podścianowe, kruszarki oraz kolejki ścianowe. Jedną z najnowszych propozycji Grupy są obudowy zmechanizowane typu GLINIK 15/32-POz, przystosowane do dużej koncentracji wydobycia. Są to pierwsze w Polsce obudowy o tak dużej podporności stojaków. Nowoczesne rozwiązania, ich prostota i pewność ruchowa zapewniają jej bezawaryjną eksploatację w kompleksie wysokowydajnym o założonym poziomie wydobycia około 15 000 t/dobę.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu hydrauliki siłowej i sterowniczej oraz automatyzacji niektórych sekwencji, uzyskano przy sterowaniu pilotowym czas przestawiania obudowy poniżej 10 sekund. W obudowach zastosowano nowoczesne materiały i komponenty, gwarantujące żywotność minimum 20 lat. Zostało to potwierdzone przez zmęczeniowe badania stanowiskowe 30.000 cykli obciążenia przy różnorodnych sposobach podparcia, odpowiadające rzeczywistym warunkom pracy obudowy w kopalni. Niezawodność obudów GLINIK potwierdza również fakt, że dostarczone do Kazachstanu w latach 80. maszyny pracują bezawaryjnie po dziś dzień.
We wszystkich rodzajach obudów występują sekcje skrajne o regulowanej podziałce do lepszego zabezpieczenia przestrzeni przy chodnikach przyścianowych, wyposażone w stropnice wychylno-wysuwne.

Oprócz zmechanizowanych obudów ścianowych, Famur przygotował dla kazachstańskich kopalń szeroką ofertę kompleksów wydobywczych, kombajnów chodnikowych i autorskich rozwiązań informatycznych. Na szczególną uwagę zasługuje innowacyjny system e-kopalnia. Jego współpraca z maszynami wchodzącymi w skład kompleksu wydobywczego przyczynia się istotnie do zwiększenia bezpieczeństwa pracy załóg górniczych, dzięki znaczącemu ograniczeniu konieczności bezpośredniej obsługi maszyn i urządzeń. Ciągły monitoring pracy kompleksu oraz lepsza dostępność informacji umożliwia wcześniejsze reagowanie na zagrożenia i wyprowadzanie ludzi przed kulminacją czynników ryzyka. System przewidziany jest do podnoszenia bezpieczeństwa całego procesu wydobycia węgla w najtrudniejszych warunkach geologicznych.

Misją Famuru jest dostarczanie do kopalń kompleksowych rozwiązań dla górnictwa, dlatego jesteśmy obecni przy całym procesie wydobycia. Prowadzimy roboty przygotowawcze przy ścianie wydobywczej, budujemy nowe chodniki z wykorzystaniem kombajnów Remag, produkujemy pełne kompleksy ścianowe wraz z diagnostyką oraz dostarczamy węgiel na powierzchnię za pomocą systemu przenośników. Szczególnie dużą rolę przywiązujemy do bezpieczeństwa. Nasz autorski system e-kopalnia pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo pracy górników. Zbierane przez czujniki dane mogą być dostarczane do specjalistycznego Centrum Diagnostycznego, które w porę może wykryć wszelkie zagrożenia i awarie.

Komunikacja między poszczególnymi urządzeniami, systemami i serwerem oraz infrastrukturą powierzchniową odbywa się przy pomocy wysokoprzepustowych traktów światłowodowych ze złączami soczewkowymi, zapewniającymi komunikację nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Dzięki zastosowaniu serwera dołowego Green Diamond możliwa jest lokalna analiza i archiwizacja danych pomiarowych z kompleksu ścianowego, a także wizualizacja i zarządzanie pewnymi jego parametrami. Zastosowane systemy kontrolno pomiarowe FAMAC RSPC oraz FAMAC VIBRO pozwalają przewidywać i szybko lokalizować awarie, a także planować naprawy serwisowe, celem minimalizacji przestojów wydobycia.

Integralnym elementem autorskiego rozwiązania systemu e-kopalnia jest Centrum Diagnostyczne Famur. Służy ono do monitorowania i podejmowania decyzji dotyczących serwisu maszyn pracujących pod ziemią. Do Centrum przesyłane są rejestrowane sygnały. Wszystkie dane przechowywane są na specjalnie do tego przeznaczonym serwerze. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo bazy danych, tak aby informacje nie mogły być dostępne dla nieupoważnionych osób, oraz aby nie uległy zniszczeniu.

W siedzibie Famur wyspecjalizowani diagności poddają zarejestrowane sygnały zaawansowanej analizie, co pozwala na szczegółową diagnostykę stanu ułożyskowania i zazębień poszczególnych napędów oraz analizę aktywności górotworu. Metody stosowane przez Centrum Diagnostyczne podczas analizy drgań elementów maszyn pozwalają na wykrycie uszkodzenia w bardzo wczesnym stadium jego propagacji, co minimalizuje koszty remontu oraz pozwala dokładnie ten remont zaplanować.

Szybki rozwój kazachstańskiego górnictwa wymaga od kopalni inwestycji w nowe chodniki i ściany wydobywcze. Z myślą o odpowiednim przygotowaniu kopalni do wydobycia, Famur oferuje szeroką gamę kombajnów chodnikowych. Kazachstańskie ściany charakteryzują się różnym stopniem wytrzymałości skał na ściskanie, dlatego nawet w obrębie jednej kopalni mogą być wykorzystywane różne modele kombajnów chodnikowych Remag.

Obecnie Famur posiada w ofercie cztery flagowe modele maszyn dla górnictwa, które - w zależności od rodzaju zamówienia i potrzeb odbiorców - mogą zostać wyposażone w dodatkowe urządzenia. Maszyny przystosowane są do drążenia chodników o przekroju od 16,4 m2 (Remag AM-50z-w) do aż 34,8 m2 (Remag KR-150z) w skałach o wytrzymałości na ściskanie nawet do 110 MPa. Z racji tego, że roboty przygotowawcze w kopalniach charakteryzują się dużym zagrożeniem zapłonu, a bezpieczeństwo jest podstawowym wyznacznikiem w procesie projektowania i produkcji maszyn Famur, wszystkie kombajny wyposażone są w inżektorowy lub wodno-powietrzny system zraszania, pomocny w gaszeniu iskier powstających w trakcie eksploatacji i redukcji zapylenia.
Kiedy ściana jest już gotowa, do pracy wkraczają kombajny ścianowe Famur.

Obecnie firma posiada w swojej ofercie aż osiem modeli kombajnów elektrycznych i hydraulicznych, mogących - w zależności od wersji - pracować w ścianach o wysokości od 0,9 do 5,3 metra. Nowością jest wielonapięciowy kombajn ścianowy nowej generacji FS-400, przeznaczony do współpracy z wszystkimi typami przenośników o szerokości od 850 do 1200 mm z systemem posuwu Eicotrack lub Megatrack. Konstrukcja obsad i sposób ich mocowania umożliwia uzyskanie różnych wysokości kombajnu bez zmiany kadłubów ciągnikowych. Kombajn jest przystosowany do współpracy z kruszarką po jego lewej lub po prawej stronie. Jest wyposażony w system sterowania FAMAC OPTI 5000 w wersji rozszerzonej z pełną diagnostyką i zintegrowanym sterowaniem radiowym. Kombajny FAMUR mogą współpracować również z autorskim rozwiązaniem spółki – kompleksem do wydobycia cienkich pokładów węgla.

Ze względu na duże pokłady węgla i olbrzymi potencjał inwestycyjny, Kazachstan jest dla Famuru jednym z najbardziej perspektywicznych rynków zagranicznych. Długa i owocna współpraca z kazachstańskimi spółkami wydobywczymi do tej pory skupiała się na dostarczaniu konkretnych produktów dla wybranych kopalni. Obecnie, wraz z zakończeniem budowy silnej grupy kapitałowej, mogącej wyprodukować każdą maszynę i urządzenie niezbędne dla nowoczesnego kazachstańskiego górnictwa, zamierzamy rozwijać naszą współpracę, oferując Kazachstanowi kompletne systemy wydobywcze i roboty okołogórnicze. Mamy nadzieję, że dobre stosunki z krajowymi spółkami węglowymi, zapoczątkowane przez dostawy do kopalni sprawdzonych obudów Glinik, przełożą się na kolejne znaczące umowy z kazachstańskim sektorem wydobywczym. Kazachstańskie górnictwo charakteryzuje wysoki poziom rozwoju, a miejscowi specjaliści są otwarci na stosowanie najnowszych i niezawodnych rozwiązań, które jesteśmy gotowi dostarczyć.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!