XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gminy finansują skok cywilizacyjny.

Gminy finansują skok cywilizacyjny.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Za kilka lat przez internet będzie się dało załatwić każdą sprawę w urzędzie, trzeba się przygotować. - Od kiedy ruszyliśmy z internetem, ściągalność podatków znacznie się poprawiła - opowiadają samorządowy. I inwestują w bezpłatny internet.

- Mam nadzieję, że darmowy internet zachęci tych, którzy dotąd nie mieli dostępu do sieci, by spróbowali skorzystać z tego okna na świat - cytuje "Gazeta Wyborcza" Grzegorza Benedykcińskiego, burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

W ostatni czwartek podpisał umowę z Netią - w ciągu pół roku operator ma uruchomić w gminie 15 hotspotów. Dzięki nim w centrum miasta i kilku sołectwach będzie można korzystać z internetu, nie płacąc ani grosza. I tak - zgodnie z umową - przynajmniej przez trzy lata.

Tym, którzy są w zasięgu hotspotów (wzdłuż głównego deptaka i wokół świetlic w sołectwach), a nie mają sprzętu, by podłączyć się do bezprzewodowego internetu, gmina wypożycza na kilka dni karty sieciowe i niewielkie odbiorcze anteny.

Co ma z tego Netia? - pyta "Gazeta".

- Jak każda spółka jesteśmy zainteresowani przede wszystkim zarabianiem pieniędzy. Ale i rozwojem informatyzacji - mówi Paweł Caban, odpowiedzialny w Netii za współpracę z samorządami. Operator nie działa charytatywnie - od gminy dostanie w sumie ok. 700 tys. zł i miejsce na reklamę. - Nie ma też co ukrywać, że użytkownicy bezpłatnego internetu to dla nas potencjalni klienci - przyznaje Caban.

Czy operator w ten sposób nie doprowadzi do kanibalizacji własnych, płatnych usług? - Dziś trudno to ocenić, dopiero startujemy. Ale darmowa sieć ma przecież ograniczenia - zauważa Caban. Prędkość internetu w Grodzisku wyniesie maksymalnie 144 kb/s - wystarczy, by korzystać w miarę swobodnie z poczty elektronicznej, przeglądać wiadomości czy oferty pracy. Zablokowane będą za to strony pornograficzne i sieci P2P, w których internauci dzielą się plikami, głównie muzyką i filmami. A po godzinie użytkownik będzie rozłączany i będzie musiał się ponownie logować.

Takie ograniczenia to standard - chodzi o to, by z publicznych pieniędzy nie finansować internetu, który mógłby zagrozić ofertom komercyjnych operatorów.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" Grodzisk to kolejny punkt na mapie Polski, gdzie władze uznały, że warto postawić nie tylko na dobre drogi, ale i na dostęp do informacji. Pionierem był niespełna 12-tys. Czudec na Podkarpaciu, który własną sieć zbudował już pod koniec 2004 r. Dziś korzysta z niej ok. 1,5 tysiąca komputerów. Mieszkańcy za dostęp nie płacą, o ile mają uregulowane wszystkie rachunki wobec gminy.

Bezpłatny internet działa też w łódzkim Zelowie czy Bełchatowie. A kolejni ustawiają się w kolejce - jak przyznaje Caban, sama Netia o darmowym internecie rozmawia z kilkoma samorządami, m.in. z łódzkiego, mazowieckiego czy śląskiego.

Idea zaraża nie tylko samorządy. - Dostęp do WWW i poczty powinien być za darmo - mówi Marcin Ścigaj, prezes spółki MSConnect, która z własnej kieszeni sfinansowała bezpłatną sieć w Chełmie. Od roku z nadajnika na wieży kościelnej sygnał trafia do ponad 20 hotspotów, które pokrywają 65 proc. populacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gminy finansują skok cywilizacyjny.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!