XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Google uruchamia platformę wiedzy Knol

Google uruchamia platformę wiedzy Knol
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Google otwiera wersję beta serwisu Knol, będącego alternatywą dla Wikipedii oraz Citizendium. W odróżnieniu od "mądrości ludu", na którą stawia Wikipedia, w ramach Knola pojedynczy autorzy lub małe grupy mają pod własnymi nazwiskami pisać dla Antywikipedii Google'a artykuły o wysokiej wartości merytorycznej.

Google ma nadzieję, że dzięki wyeksponowaniu autorów uda się uzyskać wyższą jakość i zachęcić do udziału w projekcie także tych specjalistów, którzy nie chcą, aby ich teksty były przez innych zmieniane i uzupełniane. Artykuły wprowadzone już teraz do bazy jako przykładowe mają dowieść, że Knol stawia wysokie wymagania, którym wiele osób nie zdoła sprostać. Prawdopodobnie pierwsze teksty odstraszą tych, którzy nie będą potrafili lub chcieli przygotować tak obszernych i pracochłonnych materiałów - podaje serwis www.heise-online.pl.

Encyklopedia Google'a zaprasza też do pracy grupowej. W Knolu, podobnie jak w Wikipedii, można pracować samodzielnie nad danym artykułem, ale trybem standardowym jest tzw. Moderated collaboration: w tym wypadku propozycje zmian artykułu mogą wnosić wszyscy zarejestrowani użytkownicy; muszą one jednak być potem zaakceptowane przez głównych autorów. Możliwe jest także całkowite odmawianie współpracy; w takiej sytuacji czytelnikom Knola wolno tylko zostawiać komentarze pod tekstem.

Interfejs serwisu pod wieloma względami przypomina Wikipedię: zarejestrowani użytkownicy mogą np. za pomocą funkcji Edit zmieniać artykuł. Podobnie wygląda historia zmian tekstu.

Krótko po starcie Knol jest przeciążony. Da się wprawdzie wywoływać wszystkie strony, ale okno edytora się nie otwiera. Na razie proste teksty można importować tylko za pomocą jednego narzędzia do importu.

Z góry zdefiniowane jest także stosowanie wolnych licencji. Autorzy Knola mają do wyboru Creative Commons albo restrykcyjną licencję typu copyright, która zabrania wykorzystywania treści na zewnątrz.

Aby nieco osłodzić trudy pracy, Google pozwala nie tylko publikować własne zdjęcia autorów (na ich życzenie), ale daje także możliwość zarobienia minimalnych sum z pisania w Knolu. Autorom wolno wbudowywać do artykułów reklamy Google AdSense. Są one dostosowane do zawartości artykułu, a za każdym razem, kiedy czytający kliknie odsyłacz reklamowy, autor otrzyma za to pieniądze. Poza tym Google obiecuje, że artykuły będą "odpowiednio" prezentowane w wyszukiwarce - informuje www.heise-online.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Google uruchamia platformę wiedzy Knol

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!