XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Google usuwa 300 aplikacji ze sklepu - zawierały złośliwe oprogramowanie

Google usuwa 300 aplikacji ze sklepu - zawierały złośliwe oprogramowanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Google usuwa 300 aplikacji ze swego sklepu internetowego, zawierających złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu zainfekowany wirusem telefon stawał się częścią botnetu wykonującego ataki DDoS. O sprawie informował we wtorek serwis Computer Weekly.

Aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie to przede wszystkim programy służące do odtwarzania formatów wideo, dzwonki, a także menedżery zasobów przeznaczone dla urządzeń z systemem Android.

W swoim działaniu złośliwe oprogramowanie korzystało z funkcjonalności architektury tego systemu operacyjnego, która pozwala zainstalowanym na urządzeniu programom korzystać z zasobów systemowych do przeprowadzania ataków nawet, gdy aplikacja działa w tle i pozostaje wyłączona z bezpośredniego użycia.

Według serwisu Computer Weekly, fakt istnienia złośliwego oprogramowania o takiej mechanice działania podkreśla konieczność uważnego sprawdzania przez użytkowników telefonów z Androidem, na co zezwalają aplikacjom instalowanym na ich urządzeniach.

Przy powstrzymaniu ataku z dnia 17 sierpnia 2017, w którym wykorzystane były zainfekowane przez złośliwe aplikacje urządzenia, współpracowało wielu badaczy bezpieczeństwa z firm i organizacji takich, jak m.in. Akamai, Cloudflare, Google, Oracle, RiskIQ. Do pracy włączyło się również FBI.

Atak polegał na skierowaniu zmasowanych żądań dostępu płynących z setek tysięcy adresów IP pochodzących z ponad 100 krajów. Wykonano go przy udziale ponad 70 tys. zainfekowanych urządzeń z systemem Android. Botnet operujący przy tym ataku nazwany został WireX.

Według badaczy bezpieczeństwa, których wypowiedzi przytacza serwis Computer Weekly, ataki tego rodzaju zyskują ostatnio na popularności dzięki botnetowi Mirai, a ich występowanie wzmocniły atak WannaCry, NotPetya i inne wydarzenia tego rodzaju o charakterze globalnym.

Badacze zwracają uwagę, że wszystkie wspomniane ataki łączy wspólna cecha - wykorzystanie setek tysięcy połączonych ze sobą urządzeń do zmasowanego działania wobec celu. Jak mówią uczeni, przeciwdziałanie atakom WireX było możliwe jedynie ze względu na silną współpracę pomiędzy ich ofiarami i organizacjami, które zajmują się zorganizowanym zapobieganiem oraz zwalczaniem tego typu działań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Google usuwa 300 aplikacji ze sklepu - zawierały złośliwe oprogramowanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!