Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Góra pieniędzy dla innowatorów

Autor: wnp.pl (PS)
08-01-2016 19:13
Góra pieniędzy dla innowatorów
Fot. Fotolia

Naukowcy i przedsiębiorcy mogą starać w tym roku aż o 8 miliardów złotych z przeznaczeniem na badania naukowe i prace rozwojowe.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło właśnie harmonogram konkursów w 2016 roku.
Będzie ich łącznie 25 (nie licząc konkursów programów międzynarodowych), a połowa z nich to nowe propozycje adresowane zarówno do przedsiębiorców, jak i uczelni i jednostek naukowych.

Większość konkursów będzie finansowana z programu operacyjnego inteligentny rozwój.

NCBR przypomina, że do końca lutego trwa - ogłoszony już w grudniu zeszłego roku - nabór wniosków w pierwszym konkursie POIR, poddziałania 1.1.2, tzw. "Demonstratorze." Pula wsparcia dla firm, zgłaszających prace rozwojowe, wynosi 500 mln zł.

Drugi konkurs, z takim samym budżetem, Centrum ogłosi jesienią.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie także z trzech konkursów adresowanych do nich z poddziałania 1.1.1 tzw. "szybkiej ścieżki", której celem jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu prac B+R w prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Jeden z nich, co jest nowością, będzie przeznaczony dla MŚP realizujących projekty w  regionach słabiej rozwiniętych. Łączny budżet tych konkursów to ponad 2 mld zł.

Z kolei działanie 1.2 uruchomi dwa nowe programy sektorowe, odpowiadające na konkretne, zdiagnozowane (przez zrzeszenia przedsiębiorców) potrzeby sektorów.

Nabór wniosków w adresowanym do branży chemicznej programie INNOCHEM rozpocznie się 1 lutego, a skierowany do innowatorów z przemysłu włókienniczego InnoTextile - dwa miesiące później. Na wsparcie prac B+R w tych sektorach NCBR przeznaczył 180 mln zł.

Jednocześnie Centrum będzie rozwijało współpracę z partnerami z poszczególnych branż zgodnie ze wspólnymi przedsięwzięciami, m. in. z Synthos, PGE czy PKP Cargo.

- Wsłuchując się w głos naszych partnerów znacząco zmieniliśmy procedury konkursowe, m.in. upraszczając składanie wniosków i czas wydawania decyzji - mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Jednocześnie prowadzimy konkursy ułatwiające uczelniom i jednostkom naukowym zwiększanie ich możliwości reagowania na zapotrzebowanie ze strony gospodarki.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP