Gospodarka cyfrowa - szansa przed Polską

Gospodarka cyfrowa - szansa przed Polską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Żyjemy w erze gwałtownego rozwoju nowoczesnych technologii informatycznych. Cyfryzacja to wyzwanie dla krajowej gospodarki i duża nadzieja na jej rozwój. O tym, m.in., będą dyskutować w maju, w Katowicach, uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rozwiązania ICT znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży i w każdym sektorze, bez nich przemysł i usługi nie mają prawa bytu. W Polsce wciąż mamy do czynienia z postawami zachowawczymi i ostrożnym podejściem do najnowszych rozwiązań. Według danych Głównego Urzędu Statystyki jedynie 20 proc. firm w Polsce wdrożyło do tej pory system informatyczny wspierający zarządzanie przedsiębiorstwem (ERP), wydawałoby się, standardowy w dzisiejszych czasach.

Tymczasem świat już koncentruje się na takich rozwiązaniach jak e-commerce, telemedycyna, inteligentna energetyka, inteligentne miasta, automatyzacja i robotyzacja przemysłu, a także na gwałtownie rozwijającym się Internecie rzeczy, w którym w ramach wspólnej sieci kontaktują się już nie tylko ludzie i komputery, ale także wszelkie urządzenia i maszyny.

Trzeba z młodymi naprzód iść

By sprostać wyzwaniom, polskie przedsiębiorstwa i rząd powinny za priorytet uznać właśnie cyfryzację. Poprzedni i aktualny rząd już poczyniły kroki w tym kierunku, przygotowując m.in. programy NCBR, tworząc fundusze wspierające działalność innowacyjną, jednak wciąż ograniczane sztywnym gorsetem biurokracji, w którym procedury nie przystają do nowej rzeczywistości.

Z tą rzeczywistością zmagają się przede wszystkim młodzi przedsiębiorcy z nowatorskimi pomysłami i ideami. W Polsce działa już ponad 2400 startupów realizujących innowacyjne projekty. Mogą liczyć na wsparcie ok. 100 funduszy venture capital i programy rządowe. Cała ta aktywność to na razie kropla w morzu. W Stanach Zjednoczonych, gdzie takie formy działalności mają już kilkudziesięcioletnią tradycję, w ostatnich dwóch dekadach startupy wygenerowały praktycznie wszystkie nowe miejsca pracy. W tym czasie przemysł likwidował więcej etatów niż tworzył.

Czytaj także: Młodzi przedsiębiorcy i duży biznes na European Start-up Days w Katowicach

Mamy już pewne sukcesy w takiej działalności, jak Saule Technolgies - światowy pionier elastycznych baterii słonecznych budowanych z perowskitów, jak Livechat Software z tysiącami klientów z całego świata, Estimote - producent beaconów kupowanych głównie za granicą, Salesmanago oferującego narzędzia automatyzacji marketingu też przede wszystkim dla klientów zagranicznych, czy UXPin obsługujący takich klientów jak Microsoft, Adidas, RedBull czy NBC. To jednak wciąż za mało, by uznać Polskę za kraj innowacyjny.

Nowe zarządzenie

Potrzebujemy więcej wiedzy i większego kapitału, by dołączyć do światowych liderów. Mamy atuty, jak znakomitych informatyków, cenionych na całym świecie. Mamy też mankamenty - przede wszystkim brak doświadczonych menedżerów zajmujących się zarządzaniem i sprzedażą. Potrzebujemy też większego zaangażowania w działalność badawczo-rozwojową. To powinna być domena innowacyjnych przedsiębiorstw i ośrodków akademickich. Niestety, takie działania napotykają na bariery urzędnicze. Pozyskanie grantu z NCBR wymaga często opracowania kilkuletniej strategii i wskazania konkretnego celu do osiągnięcia. W świecie szybkich zmian, to wręcz niemożliwe. Innowacje to dynamika, umiejętność zmiany kierunku działania w odpowiedzi na wymagania rynków i elastycznego zarządzania.

Właśnie zarządzanie staje się nowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Tradycyjne, zachowawcze metody, zaczynają zawodzić w obliczu oczekiwań klientów biznesowych i indywidualnych oczekujących natychmiastowej reakcji na potrzeby, pełnej dostępności do produktów i usług i automatycznej obsługi elektronicznej. Innowacyjny świat wymusza zmiany postaw zarządów tradycyjnych korporacji z licznymi procedurami tworzącymi ciasny gorset spowalniający rozwój. Coraz większe znaczenie dla strategicznych działań firm mają działy IT i to ich przedstawiciele powinni zasiadać w zarządach. Potrzebne jest nastawienie na ciągłą transformację i współpracę z dynamicznymi, elastycznymi start-upami kreującymi nowe technologii.

W Polsce wreszcie widać takie zmiany: duże przedsiębiorstwa, zarówno prywatne jak i kontrolowane przez Skarb Państwa coraz częściej same podejmują inicjatywy dotyczące współpracy z mniejszymi, innowacyjnymi spółkami.

Bezpieczeństwo

Nowe zjawiska w technologii mogą przynieść ogromne korzyści i przedsiębiorstwom i konsumentom, jednak z drugiej strony cyfryzacja i łączenie w sieci wszystkiego powoduje wzrost działalności przestępczej, zagrażającej bezpieczeństwu systemów i całych państw. Złośliwe oprogramowanie nie ogranicza się już do wyłudzania danych i pieniędzy konsumentów, rośnie liczba precyzyjnych ataków na przedsiębiorstwa przemysłowe, energetykę i administrację publiczną. Sprawy bezpieczeństwa stają się najważniejszym problemem polskiej i światowej gospodarki. To niestety mechanizm znany od wieków - każdy postęp prowadzi do rozwiązania dotychczasowych problemów i jednocześnie generuje problemy nowe.

Wojciech Kwinta
 

Wybrane sesje VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

18.05.2016 r. • godz. 12.30-14.00

Digitalizacja gospodarki. Szanse, wyzwania, zagrożenia cyfrowej rewolucji

19.05.2016 r. • godz. 15.30-17.00

Smart city w dobie digitalizacji

19.05.2016 r. • godz. 15.30-17.00

Zarządzanie w erze cyfrowej

20.05.2016 r. • godz. 9.30-11.00

Cyfrowa gospodarka UE

20.05.2016 r. • godz. 11.30-13.00

Bezpieczeństwo cyfrowe w biznesie

Więcej informacji na temat agendy Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gospodarka cyfrowa - szansa przed Polską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!