Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gospodarka potrzebuje współdziałania nauki i przemysłu

Autor: wnp.pl (tgan)
03-11-2009 09:18
Gospodarka potrzebuje współdziałania nauki i przemysłu

Bez współdziałania nauki i przemysłu nie będzie można marzyć o innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Parki naukowo-technologiczne mogą się stać narzędziami pożądanych przemian w tym obszarze.

Celem działania parków naukowo-technologicznych - podmiotów funkcjonujących na styku nauki i przemysłu - jest stymulowanie współpracy między firmami, przyspieszenie procesów innowacyjnych, poprawa pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw oraz przyspieszenie komercjalizacji badań i odkryć naukowych.
W polskim ustawodawstwie pojęcie parku technologicznego zostało zdefiniowane w 2002 r. w Ustawie o finansowym wspieraniu inwestycji. Powinien to być zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Metodami wykonania tych zadań są usługi w zakresie transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne. Mimo wielu podobnych cech związanych z misją, celami, formami działania, organizacją itp., jest to kategoria jednostek bardzo zróżnicowanych. W zasadzie każdy z nich ma indywidualny charakter, wynikający z uwarunkowań regionalnych, społecznych, kulturowych i ekonomicznych oraz dostępnych czynników wzrostu. Nie istnieje (i istnieć nie powinien) jeden uniwersalny model parku ani szablon organizacyjny gwarantujący sukces. Poszczególne inicjatywy są bowiem odzwierciedleniem specyfiki lokalnego środowiska naukowego i biznesu, tradycji przemysłowych oraz kulturowych, a także warunków, jakie stworzono dla lokalnej przedsiębiorczości.

Dramat z innowacyjnością

- Aktualnie w Polsce, według danych SOOIiP (Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce), identyfkuje się 64 parki technologiczne i inicjatywy parkowe na bardzo różnym poziomie rozwoju - podaje Małgorzata Snarska-Świderska, kierownik Biura Innowacji Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. - Jednak zaledwie 18 z nich spełnia wszystkie kryteria ustawowej defnicji, a zatem oprócz nieruchomości i infrastruktury technicznej, posiadają plan rozwoju w obszarze aktywności naukowo-badawczej i produkcyjnej związanej z kreowaniem nowej wiedzy i technologii, a także formalne powiązania z instytucjami naukowo-badawczymi, edukacyjnymi, lokalną i regionalną administracją publiczną oraz instytucjami otoczenia biznesu, jak i finansowania ryzyka typu venture capital.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP