Gowin: przejdźmy z gospodarki naśladowczej do innowacyjnej

Gowin: przejdźmy z gospodarki naśladowczej do innowacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kluczowym zadaniem dla polskiej gospodarki jest przejście z gospodarki naśladowczej do innowacyjnej. Jeśli chcemy ograniczyć bezrobocie to musimy rozwijać gałęzie gospodarki oparte na nowych technologiach - mówił we Wrocławiu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier odwiedził w czwartek Wrocławski Park Technologiczny i spotkał się z zespołem dr Olgi Malinkiewicz - polskiej naukowiec, która wynalazła tanią metodę wytwarzania ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów.

Malinkiewicz jest m.in. zdobywczynią głównej nagrody w konkursie naukowym Photonics21, którą przyznaje Komisja Europejska. We Wrocławskim Parku Technologicznym działa spółka Saule Technologies, którą założyła m.in. dr Malinkiewicz. Firma prowadzi badania nad zastosowaniem jej wynalazku w przemyśle i produktach codziennego użytku.

Gowin podkreślił, że dr Malinkieiwcz to przykład młodego naukowca, który rozumie, że uprawianie nauk stosowanych powinno przekładać się na sukcesy w gospodarce. - Gwarancją sukcesu będą z jednej strony zmiana mentalności polskich naukowców, czego przykładem jest pani dr Malinkieiwcz, z drugiej zaś warunki, które zagwarantuje państwo - mówił wicepremier.

Według niego potrzebna jest dziś nowa ustawa o innowacyjności, która wprowadzi realne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w obszar badań i rozwoju. - Potrzebujemy też, tak jak to się dzieje w wielu państwa rozwiniętych na świecie, wsparcia finansowego dla start-upów - takich jak Saule Technologies. Firma osiąga sukcesy, ale byłoby jej trudniej gdyby nie grant uzyskany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - mówił Gowin.

Wicepremier podkreślił, że Polska realizuje Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Działania ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego wpisane będą w priorytety tego planu. Kluczowym zadaniem dla polskiej gospodarki jest przejście z gospodarki naśladowczej do innowacyjnej. Jeśli chcemy ograniczyć bezrobocie to musimy rozwijać gałęzie gospodarki oparte na nowych technologiach - mówił.

Podkreślił, że w Polsce nadal za mało przeznacza się na naukę. - To niespełna 1 proc. PKB. Tak niskie nakłady to dowód ogromnego zapóźnienia i jedna z przyczyn, dla których Polska gospodarka utknęła w tym co ekonomiści nazywają pułapką średniego wzrostu - zaznaczył minister.

Gowin mówił też o znaczeniu współpracy nauki z biznesem. - Robimy w ministerstwie dużo by udrożnić kanały tej współpracy (…) Jednym z rozwiązań, które chcemy wprowadzić od przyszłego roku akademickiego jest stworzenie nowej ścieżki kariery naukowej, tak by doktoraty, habilitacje i tytuły profesorskie można było uzyskać nie tylko za prace teoretyczne, ale również za prace wdrożeniowe czy współpracę z gospodarką - powiedział wicepremier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gowin: przejdźmy z gospodarki naśladowczej do innowacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!