Gra łódzkich studentów na liście najpopularniejszych aplikacji

Gra łódzkich studentów na liście najpopularniejszych aplikacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Łódzcy studenci podczas letnich praktyk zorganizowanych na Politechnice Łódzkiej stworzyli dwie aplikacje. Jedna z nich - gra do nauki angielskiego - jest już na liście TOP 100 Free Games w sklepie Windows Store.

Projekty opracowały interdyscyplinarne zespoły złożone ze studentów z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Sztuk Pięknych. Aplikacje na platformy Windows 8 oraz Windows Phone powstały w laboratoriach Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ.

Efektem pracy jednego z zespołów jest gra "WordMatic" do nauki słówek, która znajduje się już na liście TOP 100 Free Games w sklepie Windows Store - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka łódzkiej uczelni Ewa Chojnacka.

"WordMatic" to gra łącząca funkcje edukacyjne z elementami typowymi dla zręcznościowej rozgrywki. Jej fabuła została osadzona w realiach fabrycznych - zespół wykorzystał analogię występującą pomiędzy nauką języków, a budowaniem złożonych maszyn mechanicznych.

Zadaniem gracza jest zdobywanie maksymalnie dużej liczby punktów w trwającej półtorej minuty rundzie, poprzez wybór poprawnych tłumaczeń w języku angielskim. Wybieranie odpowiedzi odbywa się przez dopasowywanie mechanicznych zębatek w wybrane miejsce maszyny. Długie ciągi prawidłowych odpowiedzi można w dowolnym momencie wymienić na punkty bonusowe.

Jak przyznaje jeden z jej twórców Piotr Andrzejewski, student informatyki PŁ, budowanie maszyny z zębatek przypomina proces nauki języka. "Znajomość pojedynczych słówek jest elementem niezbędnym do późniejszej konstrukcji wyrażeń, natomiast błędne użycie może niekiedy doprowadzić do poważnej +awarii językowej+" - wyjaśnił.

Gra zawiera także element rywalizacji z innymi graczami. Po każdej rundzie, w przerwie można zobaczyć prywatne statystyki rozgrywki i ranking wszystkich uczestników gry. Można też przejrzeć listę popełnionych błędów.

Twórcy gry planują dalszy jej rozwój. Plany zakładają przede wszystkim rozbudowanie i usystematyzowanie bazy słów, oraz podzielenie jej na różnorodne kategorie, np. tylko język potoczny lub słownictwo biznesowe. W tym celu studenci planują nawiązanie współpracy ze szkołami językowymi.

Efektem pracy innego, dwuosobowego zespołu jest projekt "DoG", czyli robot jako domowy zwierzak. Ma on swój początek w konkursie ogłoszonym w sierpniu przez firmy Microsoft oraz Parrot. Jego uczestnicy mieli wymyślić aplikację umożliwiającą ciekawe i innowacyjne wykorzystanie robota AR Drone 2.0.

Autorzy najlepszych pomysłów otrzymali tymczasowo egzemplarz quadcoptera, aby móc wykonać aplikację na platformę Windows Phone 8. Zespół łódzkich studentów zrealizował pomysł zamiany drona w domowego pupila.

"Nasza aplikacja pozwoli użytkownikowi na spacery ze swoim towarzyszem, zabawę z nim, wydawanie poleceń za pomocą komend głosowych, bądź pozostawi mu swobodę zachowania" - mówi Piotr Ojrzyński, student wydziału matematyki i informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Za pomocą gałek na ekranie telefonu można sterować robotem. Posiadacz aplikacji będzie mógł także zrobić zdjęcia wykorzystując wbudowane w "psa" kamery lub zlecić pupilowi wykonanie jednej z 18 sztuczek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!